Az országos lakáspiaci élénkülést jelentősen meghaladó mértékben emelkedett a keleti határ menti megyéinkben az eladó lakások iránti érdeklődés Romániából – mondta az InfoRádióban az Ingatlan.com vezető elemzője. Balogh László ismertette, hogy míg a lakáspiacban 10-12 százalékos keresletélénkülést mértek éves alapon január első három hetében, addig a Romániából érkező érdeklődések 90 százalékkal mutatnak nagyobb értéket. A határ menti kisebb települések eladó lakásait keresik a leginkább. A szakértő felhívta a figyelmet, hogy Nyugat-Romániában sokkal magasabbak az ingatlanárak, mint Kelet-Magyarországon, és ez nagyon vonzó a vevőjelölteknek.
Balogh László emlékeztetett, hogy a schengeni csatlakozással a román határon megszűnt a határellenőrzés, akadálymentes az ingázás, ezért a magasabb nyugat-romániai nagyvárosi ingatlanárak és a kelet-magyarországi kisebb települések közötti árkülönbségek kiegyenlítődhetnek. Felhívta a figyelmet, hogy míg a nyugat-romániai nagyvárosokban Románia egészét tekintve szinte a legmagasabbak az ingatlanárak, addig a kelet-magyarországi kistelepüléseken magyarországi viszonylaton belül is a legolcsóbbak, ezért jelentős lehet az árak emelkedése a térségben. Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Békés vármegye kisebb településeinél most még 100, 200 vagy 400 ezer forintos négyzetméterárakkal is találkozhatunk.
Kolozsváron 3000 euró – 1,2 millió forint – az átlagos négyzetméterár, Nagyváradon 600 ezer forint körüli négyzetméterárakkal találkozhatnak azok, akik eladó lakást keresnek, de magas ingatlanárakkal lehet találkozni Nagykárolyban is. Az elemző felhívta a figyelmet, hogy a biharkeresztesi ingatlanok iránt Nagyváradról a legnagyobb az érdeklődés.
Az Ingatlan.com adatai szerint
Debrecenben – ahol 890 ezer forint az átlagos négyzetméterár – több mint 36 százalékos volt a Romániából érkező érdeklődések emelkedése a lakáspiacon.
Ebben szerepet játszhat az elemző szerint az, hogy a város számos új munkalehetőséget kínál az odaköltözőknek. Közben Biharkeresztesen csaknem háromszorosára emelkedett az érdeklődések száma.
Balogh László rámutatott, hogy eddig a kelet-magyarországi kistelepülések mostoha helyzetben voltak, de most, hogy fölélénkült az érdeklődés az eladó lakások iránt felértékelheti a helyi ingatlanokat. A szakértő összegzése szerint, ha ezeken a településeknek a népességfogyása is megáll, akkor élénkülhet a kistelepülések gazdasági környezete is.