Infostart.hu
eur:
382
usd:
327.94
bux:
109069.32
2025. december 5. péntek Vilma
close up of calendar on the table, planning for business meeting or travel planning concept
Nyitókép: Tatomm/Getty Images

Ajándék munkaszüneti napok hullanak az égből a dolgozókra Romániában

Romániában a mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve hét hosszú hétvégéjük lesz idén a munkavállalóknak, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.

A Digi24 hírportál által pénteken közölt kimutatás szerint a munka törvénykönyvében szereplő, történelmi eseményekkel és keresztény ünnepekkel kapcsolatos 17 hivatalos munkaszüneti nap közül (amelyekbe húsvét és pünkösd vasárnapját is beleszámolják) idén négy esik szombatra vagy vasárnapra. A fennmaradó 13 szabadnap mindenkit megillet, anélkül, hogy a kormány - más évekhez hasonlóan - pihenőnapokká nyilvánította volna a közalkalmazottak számára a hivatalos munkaszüneti napok és az előttük lévő, vagy utánuk következő hétvégék közötti munkanapokat.

A kormány beavatkozása híján így január 3., péntek maradt az egyetlen munkanap, amely megszakította azt az egyhetes vakációt, amivel az idei év kezdődött volna. Romániában ugyanis nemcsak január elseje, hanem másodika is hivatalos szabadnap, a nemrég bevezetett két újabb munkaszüneti nap - január 6-a vízkereszt, illetve január 7-e Keresztelő Szent János ünnepe - pedig hétfőre és keddre esik.

A következő háromnapos hétvége három hét múlva lesz Romániában, mivel Havasalföld és Moldva egyesülésének ünnepe, január 24-e péntekre esik.

Hasonlóképpen péntekre esik idén augusztus 15-e, Nagyboldogasszony ünnepe, és háromnapos hétvégét eredményez az is, hogy december elseje, Románia nemzeti ünnepe hétfőre esik.

Idén két olyan, a romániai munkatörvénykönyvben munkaszüneti napként megjelölt nap van, amely vasárnapra esik: november 30-a, Szent András ünnepe, illetve június elseje, a nemzetközi gyermeknap.

A Digi24 felidézte, hogy az országos kollektív munkaszerződés szerint kiemelkedő családi események (házasságkötés, gyermek születése, temetés) alkalmával további fizetett szabadnapok illetik meg a munkavállalókat.

Címlapról ajánljuk
Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Az Országos Kereskedelmi Szövetség álláspontja szerint még egy erős karácsonyi roham sem fogja egyenesbe hozni a kiskereskedelmi forgalom éves alakulását. Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint az árrésstopnak nincs jelentős hatása az élelmiszer-kereskedelem növekedésére, miközben az intézkedés jelentős károkat okoz az üzletláncoknak.

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×