Kell-e diktálni július 31-re - erre ad választ annak a 110 ezres Facebook-csoportnak az alapítója, amely főleg a gázszámlák értelmezésében segíti tagjait.
Ribárszki Anna azt írja a zárt csoportban, hogy "a diktálósoknál szinte mindegy, hogy diktál-e, bár tavaly nyáron volt vagy két "fűtéses nap", és az megtréfálta a csak fűtéses diktálósokat. Ha az idén is lesznek ilyen hideg nyári napok, akkor inkább diktáljanak július 31-re is".
Más kérdés, hogy mit tegyenek a részszámlások, köznyelven az átalányosok. Itt a matematikatanár szakértő szájbarágósan magyarázza el a helyzetet.
A kedvezményes mennyiség 2023.08.01-2024.07.31 között jár. Ez 63645 MJ ami, és ezt már mi tesszük hozzá, hogy kb. 1800 köbméter, de területenként különbözhet. A kormány minimum 1729 köbmétert garantál.
Elő kell venni az előző elszámolót, és megnézni rajta, hogy 2023.07.31-re milyen óraállás szerepel rajta, akár diktált akkorra, akár becsült az érték.
Ha beleférünk
Aztán megnézni a gázórát, hogy hol áll. Ha a kettő közötti belefér a kedvezményesbe - és majdnem el is éri azt -, akkor érdemes diktálni. Azaz ilyenkor kihasználja az ember a kedvezményes mennyiséget, és nem is marad bent sok. Ha sok lenne a bent maradó, akkor nem biztos hogy érdemes diktálni, mert ha utána esetleg túlfogyasztás van, akkor egy visszabecsléssel jobban jár az ember.
Ha felül fogyasztók vagyunk
Ha a 2024.07.31-es óraállás olyan, hogy nem fér bele a kedvezményesbe 2023.08.01-hez képest, akkor nem érdemes diktálni. Miért? Mert akkor mindenképp lesz piaci erre a kvótaévre, de ha épp most szigeteltél, vagy beállítottál 1-2 hűtő-fűtő klímát - azaz csökkenni fog a fogyasztásod -, akkor a mostani túlfogyasztás átcsúszhat a kisebb fogyasztású időszakra - írja Ribárszki Anna.
És ha érezhetően kevesebb?
A stabilan alulfogyasztóknak mindegy, hogy diktálnak-e vagy sem, és ugyanez igaz a megrögzött túlfogyasztókra is.
A fent leírtak azoknak érdekes, akik a határ környékén fogyasztanak.