Infostart.hu
eur:
385.53
usd:
329.34
bux:
120482.59
2026. január 21. szerda Ágnes
A Mavir Zrt. kapcsolóállomása az ország legnagyobb egybefüggő napelemparkja mellett Mezőcsát határában az erőmű átadásának napján, 2023. június 6-án. A mezőcsáti erőmű évente összesen 372 GWh villamos energiát képes termelni. Ez az energiamennyiség elegendő a kétszázezer lakosú Debrecen fél évnyi, vagy a mintegy 5700 lakosú Mezőcsát 21 évnyi energiafogyasztásának kielégítésére. Az erőmű üzembe állításával évente akár 130 000 tonnával is csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása.
Nyitókép: MTI/Vajda János

Igazi különlegesség látható a magyar áramtermelésben a mai nap

Délelőtt 11 óra után a magyarországi áramtermelés meghaladta a rendszerterhelést. Innentől exportáljuk a villamosáramot, persze körülbelül csak addig, ameddig így süt a nap.

A tiszta idő és a napsütés hatására jelentősen növekedett szerda délőtt a magyarországi áramtermelés. A közvetlen oka az, hogy "bekapcsoltak" és termelnek a lakossági és ipari napelemek.

A magyarázat része az is, hogy télen más szögben süt a nap, és ilyenkor a csúcstetős házakat jobb szögben éri a napsugár. A másik ok pedig, hogy a hideg időben - és most jellemzően 0 fok alatt van a hőmérséklet - a napelemek jobban, hatékonyabban termelnek, mint a forróságban.

A Mavir oldalán egyébként folyamatosan követhetők a számok, mi a 11 óra körüli állapotot mutatjuk.

fotó: Mavir honlapja
fotó: Mavir honlapja

A következő napokban egyébként szép idő várható. Csütörtökön kimondottan napos időre számíthatunk. Péntektől már jöhet némi felhő. Ez azért fontos, mert a napelemek termelése egy felhősebb időszakban jelentősen visszaesik, de a csütörtöki napon még számíthatunk ilyen mértékű "betáplálásra".

Tavaly tavasszal írtunk arról, hogy 30 százalék fölé nőtt az import részaránya a magyarországi villamosenergia-felhasználásban az idén (2023) januárban.

2023 januárjában a 2022-től 9 százalékkal elmaradó 4,07 TWh volt a bruttó felhasználás, amelyből 1,27 TWh (31,3 százalék) érkezett importból, csaknem annyi, mint egy évvel korábban. A belföldi termelés viszont elmaradt a 2022 januári 3,2 TWh-tól, 2,79 TWh volt 2023. első hónapjában.

2022-ben a leggyengébb hónapokban - március, április, július és október - 19 és 23 százalék között alakult az árambehozatal aránya. Harminc százalék fölött volt februárban, szeptemberben és novemberben, ez utóbbi hónapban 34,4 százalék.

Azóta azonban jelentősen nőtt a telepített napelemek száma, a HMKE-k (lakossági) száma már 250 ezer kürül lehet.

Címlapról ajánljuk
Nagy Márton: „megvizsgáljuk, kik voltak a hideg nyertesei” – új adó jöhet a szerdai kormányülésen

Nagy Márton: „megvizsgáljuk, kik voltak a hideg nyertesei” – új adó jöhet a szerdai kormányülésen

Tavaly januárhoz képest 43 százalékkal lehet magasabb itthon az átlagos földgázfogyasztás – jelentette ki egy háttérbeszélgetésen a nemzetgazdasági miniszter. Nagy Márton kiemelte, hogy a hideg vesztesei a fogyasztók, ezért a kormány meg fogja vizsgálni, hogy miként lehet segíteni azokon, akiknek megnövekedett a gázszámlája például azzal, hogy átlépték a kedvezményes fogyasztási határt.

Katonai támadásra készítik fel Grönland lakosságát

Grönland miniszterelnöke szerint a sziget lakosságának és hatóságainak fel kell készülnie egy katonai jellegű válsághelyzetre is, miután Donald Trump területszerzési fenyegetései miatt az invázió kockázata megnőtt. Dánia és NATO lépései, valamint az amerikai vámfenyegetések tovább élezik a geopolitikai feszültséget az egyre nagyobb stratégiai jelentőségű sarkvidéki térségben.
Robbanás rázta meg Krasznodárt, hatalmas baj van Kijevben - Szerdai híreink az ukrán frontról percről percre

Robbanás rázta meg Krasznodárt, hatalmas baj van Kijevben - Szerdai híreink az ukrán frontról percről percre

Ma hajnalban hatalmas robbanás rázta meg Afipszkij városát, Oroszország Krasznodár megyéjében, ukrán források szerint egy orosz légvédelmi rakéta tévedt el, amely eltalált egy magasházat. Kijevben nagyon súlyos a helyzet a folyamatos orosz bombázások miatt: a lakóövezetek nagy részében sem áram, sem fűtés, sem ivóvíz nincs. A fronton nincsenek nagy mozgások: Huljajpole, Pokrovszk és Kosztyantynivka most a harcok epicentruma, az extrém hideg alighanem korlátozza a katonai műveleteket is. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×