eur:
401.11
usd:
366.2
bux:
88071.33
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pixabay.com

Sötét felhők gyülekeznek a magyar építőipar felett

Egy friss elemzés szerint a legsérülékenyebb hazai ágazatok közé tartozik az építőipar, amely 2023 első félévében jelentősen befolyásolta a fizetésképtelenségi eljárások számának növekedését és jövőre még rosszabb lehet a helyzet.

Idén 2,5 százalékos, míg jövőre 2,3 százalékos bővülés várható globálisan az építőiparban – derül ki az Allianz Trade előrejelzéséből.

A további növekedést ugyanakkor hátráltathatja a monetáris politika szigorítása, amely a gazdasági tevékenységekre és a foglalkoztatásra is negatív hatással lehet. A vállalati fizetésképtelenségi eljárások számában is növekedés várható több ágazatban.

Az előrejelzés szerint az eljárások száma 2023-ban 21 százalékkal, 2024-ben pedig további 4 százalékkal nő majd.

A nemfizetési kockázatot a fiskális és monetáris politikai lépések, a reálkamatlábak alakulása, az alacsonyabb fogyasztás és kereslet, az árrésekre nehezedő tartós nyomás, valamint a finanszírozási kihívások növelik.

Az építőipar mellett a kiskereskedelem és a feldolgozóipar egyes ágazatai (alapanyaggyártás, autóipar, szállítmányozás, vendéglátás) a legsérülékenyebb iparágak világszerte. Az elemzésből kiderült, hogy az építőipar EBIT-árrése – vagyis a kamat és nyereségadó-ráfordítások levonása előtti eredmény árrése – 2022-ben átlagosan és globálisan is 5 százalék körüli volt. Az építőipariban a likviditás kritikus tényező, a vevőktől kapott előlegek és részletkifizetések nagyban meghatározzák a cégek cash flowját. Bár több építőipari cég likviditási problémákkal küzdött a koronavírus-járvány idején, az állami támogatások komolyan segítették a szektor fizetőképességének stabilitását.

Jelenleg a szektorspecifikusan továbbra is magas működőtőke igény mellett más típusú problémákkal szembesülnek a szektor szereplői, amelyek nagyrészt a piaci trendekkel és makro összefüggésekkel csengenek egybe, hiszen a kereslet visszaesése, az állami megrendelések csökkenése, a kamatlábak emelkedése és a körbetartozás mind erősebben éreztetik hatásukat az ágazatban.

Magyar és közép-kelet-európai trendek

Tavaly még gazdasági növekedés volt tapasztalható, ugyanakkor régiónkban 2023-ra megjelent a recesszió. Idén a térség legtöbb országában még átlagosan kétszámjegyű marad az infláció, az erre vonatkozó célokat 2025 előtt nem fogják elérni ezek az államok. A jelentős ikerdeficitek 2023-ban és 2024-ben szigorú monetáris és költségvetési politikát tesznek szükségessé, amit a globális likviditási feltételek szigorodása, a tartós infláció, a gyors bérnövekedés, valamint a régióban a devizák volatilitása is megkövetel. A hitelek központi támogatása visszaszorult és az EU-s források is csökkentek. Az elérhető támogatások egy része célzottan az energiahatékonyság javítására, illetve az alternatív energiaforrások bevonására áll rendelkezésre. Mindezek miatt a cég elemzése szerint az építőipar az egyik legkitettebb és legsérülékenyebb szektor a magyar gazdaságban.

A hazai építőipar helyzete

Idehaza folyamatosan csökken a beruházási kedv és a hiányzó források hatásaként az állami költségvetésből finanszírozott fejlesztési projektek visszaszorulása tovább gyengítette a szektort. Ezek a tényezők az új szerződések számában is megmutatkoztak:

január és augusztus között az építőipari termelés 4,7 százalékkal, míg a szerződésállomány 23,9 százalékkal csökkent.

A tanulmány szerint a hazai felszámolási eljárások mértéke a globális trendekhez igazodik, de nemzetközi összehasonlításban is rekordnagyságot ért el. 2023 első félévében az eljárások jelentős része az építőiparhoz kötődött. A nagy mennyiségű felszámolások mintegy fele az alvó, zéró árbevételű, vagy nem működő cégekhez, valamint további 41,8 százalék a 200 millió forint árbevétel alatti vállalkozásokhoz volt köthető. A felszámolásokban a 700 millió és 3,5 milliárd forint közötti bevételű vállalatok mindössze 2 százaléka volt érintett, míg a 3,5 milliárd forint árbevétel feletti szervezeteknek csak a 0,2 százaléka.

Grafikon: Allianz Trade
Grafikon: Allianz Trade

A felszámolási eljárások valamennyi cégméret esetében növekedtek az előző évekhez képest, de az arányok nem változtak, azaz továbbra is a felszámolt vállalatok jelentős része inaktív cégekhez, valamint 200 millió forint alatti árbevételű cégekhez kötődik. A növekmény egyértelműen egybecseng a gazdaság lassulásával, az építőipari teljesítmény csökkenésével, ugyanakkor a poszt-Covid hatást, az adó- és jogszabályi környezet változását, valamint a magas cégpenetrációt is figyelembe kell venni az értelmezéskor – áll az Allianz Trade közleményében.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.

Másodlagos amerikai büntetővám Magyarországnak? - Szakértő: Trump cukorkát és korbácsot is használ

Donald Trump másodlagos büntetővámokat helyezett kilátásba azok ellen az országok ellen, amelyek orosz olajat vásárolnak. Az amerikai elnök bejelentését többen úgy értelmezik, hogy minden olyan importot büntetővám sújtana, amely orosz olajat importáló országból származik. A lépés ennek értelmében Magyarországot és Szlovákiát is érintené. A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője szerint azonban Trump csak fenyegetőzik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×