"Először fedeztek fel lítiumlelőhelyet Iránban, az ország nyugati részén fekvő hegyvidéki tartományban, Hamedanban" – idézte Mohammad Hadi Ahmadit, az iráni ipari, bányászati és kereskedelmi minisztérium egyik tisztviselőjét az iráni állami televízió szombaton.
A fehér aranynak is nevezett anyagból becslésük szerint 8,5 millió tonnányit lehet kitermelni a lelőhgelyen. Ha ez így van, akkor Chile után Iránban található a világ második legnagyobb lítiumlelőhelye. Az elektromos autók gyártásában kulcsfontosságú lítiumból Chilében 9,2 millió tonnányi található – írja a CNBC.
Nemcsak az elektromos autók akkumulátoraiban, hanem a mobiltelefonokban található akkumulátorokban is kulcsfontosságú szerepe van az alkálifémnek. Ára az utóbbi években az elektromos járművel iránt növekvő kereslet, a globális ellátási lánc problémái és az infláció miatt az egekbe szökött, de a közelmúltban csökkent az elektromosautó-eladások visszaesése és a lassuló kínai gazdaság miatt.
A lítiumkincs mentőövet jelenthet az ország gazdaságának szempontjából:
a több éve tartó nemzetközi szankciók súlya és a február végén a dollárral szembeni mélypontját elérő nemzeti valutája miatt Iránnak nagy hasznára válna, ha ilyen értékes nyersanyagokat exportálhatna – bár kereskedelmi partnerei valószínűleg korlátozottak lennének a szankciók miatt.
Teheránt azzal vádolják, hogy fegyverekkel látja el Oroszországot, amelyeket az ukrajnai háborúban használnak. Az iráni kormány mindezen túl közel hat hónapja erőszakosan lép fel a nők jogai és a kormányellenes tüntetők ellen, így a szankciók nem kerülik el. Az ország a világ egyik legnagyobb olaj- és gáztermelője is, de a szankciók miatt nem tud széles körben exportálni.
A globális lítiumpiacot tekintve a világ ismert készleteinek ilyen mértékű bővülése tovább nyomhatja a fém árát, attól függően, hogy Irán mennyire képes exportálni.
A Goldman Sachs elemzői szerint
a lítium mellett a kobalt és a nikkel árának csökkenésére számít:
várakozásai szerint a következő két évben a lítium kínálata jelentős, 34 százalékos növekedést mutat éves szinten, élén Ausztráliával és Kínával, amelyek a világ legnagyobb készletei közé tartoznak a fémből.