A legtöbb drónt még magáncélra használják, de ipari alkalmazásuk is teret fog hódítani – mondta érdeklődésünkre Hetei Gábor, a HungaroControl Zrt. pilóta nélküli járműforgalom-szervezési igazgatója.
A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy külön kell választani a drónműveleteket felhasználás jellege szerint. A rekreációs felhasználás a lakosság jellemzően kis eszközökkel történő reptetését jelöli. Itt filmezés, modellrepülés a cél leginkább.
„De ha azt nézzük, hogy egyre több vállalat keresi azt a lehetőséget, amit a drónt megtestesítő robotika vagy digitalizációs vívmányok jelentenek, akkor könnyen prognosztizálhatjuk azt, hogy a következő években robbanásszerű fejlődésen megy át a dróniparág” – mondta Hetei Gábor.
Így szerinte az várható, hogy a drónokkal végzett üzleti folyamatok, munkavégzések jelentősen elterjednek a következő egy-két évben.
A legnagyobb potenciál jelenleg az agráriumban és az infrastruktúra-monitoringban van.
Előbbinél a távérzékelés és az adatelemzés jelentette plusz információ ad új előnyöket, és a digitális vagy precíziós mezőgazdaságot tudná előnyösebb helyzetbe hozni – mondta a drónszakértő.
Infrastruktúra-monitoringnál az építkezések, vonalas infrastruktúrák, azaz közút, vasút, vagy energetikai infrastruktúra megfigyelése terén jelent előnyt, ezeket járművekkel vagy könnyű repülőgépekkel végzik klasszikusan, drónnal viszont hatékonyabb és olcsóbb – mutatott rá.
A nagy lehetőségek dacára
a magán- és az ipari felhasználás aránya nagyjából 90 és 10 százalék,
nemcsak itthon, hanem Európában is – közölte.
„Számszerűségében mindig is a magánfelhasználás fog dominálni, hiszen nagyon sok apró eszközről van szó, ami igazából csak rekreációs célokat szolgál. Az ipari felhasználás habár növekedni fog, de hogy milyen ütemet fog tudni tartani a magánfelhasználáshoz viszonyítva, azt nehéz prognosztizálni” – mondta Hetei Gábor.
Jelenleg
50 és 100 ezer között van a hazai drónok száma
a HungaroControl Zrt. pilóta nélküli járműforgalom-szervezési igazgatója szerint.