eur:
399.12
usd:
366.89
bux:
87872.68
2025. március 15. szombat Kristóf
Timisoara, Romania - October 17, 2020: Close-up of an IBM PB A03490-001 CPU Terminator with sand in the background.
Nyitókép: RemusRigo/Getty Images

"Nyakalja" az emberiség a félvezetőt

Egy év alatt negyedével nőtt az ágazat forgalma. Ez természetesen minden korábbi csúcsot dönt.

Több mint a negyedével nőtt, rekordszintre emelkedett tavaly a félvezető-ipari ágazat forgalma globálisan a Gartner piackutató vállalat végleges adatai szerint.

A cég honlapján az szerepel, hogy félvezetőipari ágazat bevétele 2021-ben az előző évihez képest 26,3 százalékkal, 595 milliárd dollárra emelkedett, először lépte át az 500 milliárd dolláros szintet.

A koronavírus-járvány okozta válság utáni gazdasági fellendülés közepette szállítási ellátási hiány lépett fel a félvezetőipar termékeiből, ami elsősorban az autóipart érintette hátrányosan - mutatott rá Andrew Norwood, a Gartner kutatási alelnöke. "Az ebből következő erős kereslet, valamint a nyersanyagárak emelkedése jelentősen növelte a félvezető termékek átlagárát (ASP), ami nagyban hozzájárult az ágazat 2021-es bevételének a bővüléséhez".

A bevételi rangsorban a Samsung Electronics 2018 óta először szerezte vissza a vezető helyet az Inteltől, forgalma 28 százalékkal, 73,2 milliárd dollárra nőtt. A Samsung ezzel 12,3 százalékos piaci részesedésre tett szert az Intel 12,2 százalékos piaci részesedése előtt. Az Intel forgalma tavaly 0,3 százalékkal 72,5 milliárd dollárra csökkent.

A két piacvezetőtől messze lemaradva, 6,1 százalékos részesedéssel a harmadik legnagyobb forgalmat, 36,4 milliárd dollárt az SK Hynix érte el, 40,6 százalékkal többet az előző évinél. A cég ezzel megőrizte harmadik helyét.

Maradt a negyedik helyen a Micron Technology, amely tavaly 31,4 százalékkal növelte a forgalmát 28,6 milliárd dollárra, ami 4,8 százalékos piaci részesedésnek felel meg.

2020-hoz hasonlóan tavaly is ötödik volt a listán a Qualcomm, amely 27,1 milliárd dolláros forgalmat bonyolított 2021-ben, 53,4 százalékkal többet az előző évinél, piaci részesedése pedig 4,6 százalék lett.

A bevétele alapján a hatodik a Broadcom (18,8 milliárd dollár, 3,2 százalék piaci részesedés), hetedik a MediaTek (17,6 milliárd dollár, 3 százalékos piaci részesedés), nyolcadik a Texas Instruments (17,3 milliárd dollár, 2,9 százalék piaci részesedés) kilencedik a NVIDIA (16,8 milliárd dollár, 2,8 százalék piaci részesedés) a tizedik pedig az AMD (16,3 milliárd dollár, 2,7 százalék piaci részesedés).


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Rajnai Gergely a béketárgyalásokról: minden ütőkártya az USA kezében van, az EU és Ukrajna partvonalra került

Az Egyesült Államok nem erőltetné a tűzszüneti javaslatot, ha a színfalak mögött már nem született volna valamilyen előzetes megállapodás a felek között, vagyis az amerikaiak vélhetően többet tudnak arról, konkrétan milyen feltételekkel menne bele az egyezségbe Oroszország – mondta az InfoRádióban a Méltányosság Politikaelemző Központ vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 14. 19:02
×
×
×
×