Infostart.hu
eur:
360.92
usd:
316.64
bux:
0
2026. július 29. szerda Flóra, Márta
Szájmaszkot viselő eladó egy bécsi bevásárlóközpontban 2020. április 1-én. Ausztriában a hatóságok a korábbinál szigorúbban ellenőrzik a koronavírus-járvány miatt bevezett korlátozások betartását, az üzletekben pedig kötelezővé tették a védőmaszkok használatát.
Nyitókép: MTI/EPA/Christian Bruna

Állandósult a járvány egyik hatása az üzletekben

A boltos piac júniusban már hozta a korábbi formáját a költekezést nézve, de 17 ezer fővel kisebb létszámmal. Megmaradt egy, a járványidőszakban jellemzővé vált jelenség is.

Júniusban kimásztak a boltok a gödörből, hiszen az áprilisi 10 százalékos zuhanást és a májusi kapaszkodást követően a félév utolsó hónapjában a vásárlók költése már elérte az előző évi szintet. Mindehhez azonban az üzletekben kevesebben dolgoztak: júniusban 13 500-zal kevesebb bolti dolgozó (eladó, pénztáros, árufeltöltő, raktáros) gondoskodott az üzemeltetésről, ez 9 százalékos létszámcsökkenést jelent - derül ki a blokkk.com összesítéséből.

Ahogyan a bevételekben, úgy a létszámgazdálkodás kereteiben is nagy különbözőségek maradtak. A teljes első félévet nézve például a ruházati piac a harmadát elbukta az előző évinek, így nyilván nem engedhette meg magának a létszám nagyobb arányú emelését.

Emelkedett közben a részmunkaidősök száma, még az áprilisi mélypont környékén is, hiszen a kijárási korlátozás miatti boltzár és piacvesztés időszakában ez volt az egyik menekülési útvonal a létszámgazdálkodásban.

Forrás: blokkk.com
Forrás: blokkk.com

A teljes alkalmazotti körben is az eladók létszámához hasonló kép rajzolódik ki, így júniusban is kisebb volt a létszám, mint korábban, de az áprilisi mélyponthoz képest azért már többen dolgoztak a boltos világban:

Forrás: blokkk.com
Forrás: blokkk.com

Címlapról ajánljuk
Csizmadia Ervin: még nem lehet megmondani, autokráciát épít-e a Tisza

Csizmadia Ervin: még nem lehet megmondani, autokráciát épít-e a Tisza

A Tisza Párt nem törekszik azonnal nemzeti egységre, azt több lépésben kívánja elérni – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmadia Ervin politológus, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója, aki szerint most ritka történelmi pillanat van: felkavarodott a magyar politika állóvize, amiből bármi kiforrhatja magát, de azt még nem lehet megmondani, hogy újabb autokrácia következik-e vagy nem.

Fontos adóváltozásokról döntött a parlament

Az Országgyűlés kedden megszavazta az adórendszer egyszerűsítését célzó törvénycsomagot, amely megszünteti a felesleges és az uniós joggal összeegyeztethetetlen adónemeket, miközben szigorítja a bizalmi vagyonkezelők és egyes alapítványok adózási feltételeit.
inforadio
ARÉNA
2026.07.29. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az OTP Alapkezelő szenior portfolió menedzsere
Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Komoly eladási hullám söpört végig szerda reggel az ázsiai tőzsdéken, miután ismét felerősödtek az AI-részvények magas értékeltségével és a technológiai cégek elszálló beruházásaival kapcsolatos aggodalmak. A dél-koreai Kospi 5 százalékkal került lejjebb, az SK Hynix pedig a várakozásokat alulmúló gyorsjelentés után 9 százalékot zuhant. Európában óvatos mozgásokkal indulhat a kereskedés, miközben a befektetők a ma este érkező Microsoft- és Meta-jelentésekre, valamint a Fed kamatdöntésére várnak. A közel-keleti feszültségek újbóli kiéleződése közben ismét emelkedik az olaj ára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×