Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia

Aláírták a szerződést a 3-as metró szerelvényeinek felújításáról

Aláírta a BKV és az orosz Metrovagonmas a szerződést a 3-as metró szerelvényeinek felújításáról - közölte a közlekedési társaság. Az első felújított jármű a tervek szerint 2017 év elején állhat forgalomba.

A BKV-val szerződő orosz Metrovagonmas-nak a megállapodás értelmében csaknem 69 milliárd forint értékben kell 2017 végéig felújítania a 3-as metró vonalán közlekedő 37, egyenként hat kocsiból álló szerelvényt. Minderre egy kormánygaranciával felvett 60 milliárd forintos hitel, illetve a fővárosi önkormányzat teremti meg a fedezetet.

Az első felújításukhoz elszállított metrószerelvények jövő ősszel érkezhetnek vissza Budapestre és ha ezek megfelelnek az elvárásoknak, havonta két újabb felújított szerelvényt állíthatnak forgalomba - mondta Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója nemrég az M1-nek nyilatkozva.

"Kívül-belül változni fog, tehát mind esztétikailag, mind műszakilag megújul. Kicserélődnek az ülések, kicserélődnek az ablakok, egy korszerűbb szellőzőrendszer lesz beépítve, ez azt jelenti, hogy ha áll a metrószerelvény, akkor is a ventilátorok keringetni fogják a levegőt. Sokkal komfortosabb lesz, csendesebb lesz, biztonsági rendszerek lesznek beépítve és lesznek olyan újdonságok is, mint például: a hajtás korszerűsítése is megtörténik" - ismertette a vezérigazgató.

A fővárosi közgyűlés nagyjából egy éve döntött arról, hogy felkéri a BKV-t a 3-as metró szerelvényeinek felújítására vonatkozó tender kiírására. A nem sokkal később kiírt pályázatról decemberig, a jelentkezési szakasz lezárultáig több mint 20 cég érdeklődött, végül mégis csak 7 cég jelentkezett a tenderre: a francia Alstom mellett a villamosbeszerzésről más ismert spanyol CAF, továbbá egy román, egy cseh és egy észt társaság, a nyíregyházi Kelet-Út Kft., valamint az orosz Metrovagonmas.

A hiánypótlások után már csak öt jelentkező felelt meg a feltételeknek, nem sokkal később pedig a még versenyben lévő Alstom jelezte, hogy mégsem vesz részt a tenderen, így mivel a bent maradt 4 társaság közül a BKV az ajánlatok május 28-adikai felbontása után érvénytelenségre hivatkozva kizárta a cseh Skodát, a spanyol CAF-ot és az észt Skinest Rail-t, egyedül az orosz Metrovagonmas pályázata maradt.

Szerződést mégsem kötöttek a céggel, mert az észt társaság megtámadta az eredményt. A BKV erre a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult és - ahogy az Index megírta - arra hivatkozva, hogy az elmúlt években több mint négyezer vonathiba történt a 3-as metró vonalán, ebből 36 füstöléssel járt, tehát a metró kritikus állapota miatt reális veszéllyé vált, hogy bármelyik pillanatban le kell állítani, arra kérte a testületet, hogy engedélyezze a szerződéskötést. A döntőbizottság engedett a BKV-nak, ezért írhatták alá a szerződést az orosz céggel.

Jelenleg egyébként a 3-as metró vonalán 25 éves szerelvények is közlekednek.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Blanckenstein Miklós: ünnepkor beavatódunk abba a helyzetbe, és tisztázzuk a legfontosabbat – karácsonykor a Jézussal való kapcsolatot

Blanckenstein Miklós: ünnepkor beavatódunk abba a helyzetbe, és tisztázzuk a legfontosabbat – karácsonykor a Jézussal való kapcsolatot

„A szeretet szót kell kicsit pontosítani, mert ténylegesen ilyenkor mindenki próbálja kifejezni a másik felé a szeretetét, ez benne van. De ez az Isten szeretetének az ünnepe, hogy ő szeret minket, mert megtestesült és eljött ez a mag. Hogy ebből adódóan mi is megpróbálunk egy hasonló gesztussal jelen lenni a másik életében, az a következmény” – mondta Blanckenstein Miklós az InfoRádió Aréna című műsorában, arra a kérdésre, hogy a karácsony egy katolikus pap szempontjából is a szeretet ünnepe-e.

Az űrből fognak ellenőrizni – ismertette az új, 20 pontos béketervet Volodimir Zelenszkij

Az ukrán elnök első alkalommal vázolta fel Ukrajna és az Egyesült Államok között megvitatott 20 pontos béketerv-javaslat főbb pontjait, amelyek szerinte alapul szolgálhatnak az Oroszországgal háború lezárását célzó jövőbeli megállapodásokhoz. A magyarokat is érintő vállalás is szerepel a tervezetben.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×