Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Lélektani határ fölött a tokiói tőzsdeindex

A tokiói értéktőzsde irányadó mutatója kedden két hét után újra a lélektani határnak számító tízezer pont fölé emelkedett, végül kevéssel alatta zárt. Erősödtek a New York-i értéktőzsde vezető indexei is.

A 225 válogatott tokiói részvény Nikkei mutatója 1,79 százalékkal, 174,97 ponttal emelkedett a nap végére és 9958,44 ponton zárt. Főként az keltett optimista hangulatot a piacon, hogy a lakossági kiadások májusban váratlanul növekedett, az inflációs hatást kiszűrve 0,3 százalékkal.

A japán gazdaság teljesítményének 55 százalékáért "felelős" lakossági fogyasztási kiadások növekedésére tavaly január óta nem volt példa. A derűre azonban ború következett, amikor megjelentek a legfrissebb munkaerő-piaci adatok, amelyek szerint az állástalanok aránya tovább emelkedett májusban, már a hetedik egymást követő hónapban.

Erősödtek a New York-i értéktőzsde vezető indexei hétfőn.

A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,1 százalék (90,99 pont) emelkedéssel 8529,38 ponton fejezte be a napot. A 30 részvényből 29 drágult. A technológiai részvényekkel telített Nasdaq Composite mutató 0,3 százalékkal (5,84 ponttal) 1844,06 pontra nőtt.

Elsősorban az energiaipari cégek árfolyama nőtt a kőolaj két dollárt meghaladó drágulására. Javította a befektetői bizalmat, hogy egyre több makroadat szerint elmozdult a mélypontról a globális gazdaság.

A szakértők szerint hétfőn különösen a nyersanyagárak emelkedése és a dollár gyengülése mozgatta a részvényárakat. A befektetői derűlátást támogatta, hogy az eurózóna júniusi gazdasági hangulatindexe már a harmadik egymást követő hónapban nőtt.

A Nasdaq mutatójának a növekedését fékezte, hogy egy brókercég rontott a Biogen Idec részvénybesorolásán, ami nyomást gyakorolt a biotechnológiai szektor papírjaira.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×