Infostart.hu
eur:
386.3
usd:
331.64
bux:
118863.12
2026. január 13. kedd Veronika

GKI: a választások után a kijózanodás következik

Az új kormány megalakulása után költségvetési reformok és kiigazítások várhatók - derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. előrejelzéséből. Karsai Gábor az intézet vezérigazgató-helyettese szerint már 2006-ban is szükség lehet intézkedésekre: ilyen lehet például az alsó áfa-kulcsok 20 százalékosra emelése, vagy például a gázár-szabályozás átalakítása.

A GKI Gazdaságkutató idén a gazdasági növekedés gyorsulására számít, a 2005-ös 4,1 százalékos GDP-bővülés után 2006-ra 4,7 százalékos GDP növekedést várnak. Ezt mindenekelőtt az európai gazdasági növekedés alapozza meg - mondta az InfoRádiónak az intézet vezérigazgató-helyettese.

Karsai Gábor szerint a választások után egyfajta kijózanodásra lehet számítani, hiszen ha az új kormány az ígéretek betartására helyezi a hangsúlyt, és ezt nem korrigálja valamilyen más lépéssel, az meglehetősen negatív hatást válthat ki a pénzpiacokon.

A GKI vezérigazgató-helyettese úgy véli: az új kormány alapvetően az államháztartási hiány csökkentését, az euró bevezetéséhez szükséges lépések megtételét fogja a középpontba állítani.

Lesz, amin már az idén is változtatni kell

Az államigazgatásban már az új kormány megalakulásakor mód lesz érdemi változtatásokra, de más területeken is szükség lesz már a 2006-os költségvetési folyamatokat érintő lépésekre. Karsai Gábor szerint könnyen elképzelhető az alsó áfa-kulcsok megemelése, és egy egységes 20 százalékos áfa-kulcs kialakítása, de hozzá lehet nyúlni az állami támogatásokhoz is.

A gázárnál, ami jelenleg fele az európai uniós átlagnak, aligha kerülhető el az emelés - mondta a GKI vezérigazgató-helyettese, hozzátéve, hogy nyilvánvalóan a kompenzációs rendszert is át kell alakítani úgy, hogy a rászorultakat jobban támogassák, míg elvonják a támogatást azoktól, akiknél az nem indokolt.

Karsai Gábor szerint az egészségügyben, az oktatásban és az önkormányzati területeken inkább 2007-2008-ban lehet majd érdemi reformokat bevezetni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Éles politikai vita bontakozott ki Csehországban az Ukrajnának szánt lőszerszállítások miatt. A jelenlegi miniszterelnök, Andrej Babiš azt állítja: a korábbi kormány több száz milliárd koronányi fegyverüzletet bonyolított le úgy, hogy erről sem a parlament, sem a közvélemény nem kapott világos tájékoztatást. Petr Fiala volt kormányfő viszont azzal vádolja Babišt, hogy felelőtlen nyilatkozataival emberek és cégek biztonságát veszélyezteti.

Elemzők a kampányról és a siker útjáról: nagy a különbség a pártok stratégiája, de akár a támogatottsága között is

A kampány intenzív lesz, a választási részvételi hajlandóság pedig kulcsfontosságú – mondták az InfoRádió Aréna című műsorának vendégei. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója és Závecz Tibor, a ZRI Závecz Research vezetője ismertette a legfrissebb pártszimpátia-kutatásokat, arról is szó volt, milyen témák befolyásolhatják leginkább az április 12-i országgyűlési választás eredményét. Értékelték a pártok online és offline jelenlétét is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×