eur:
403.18
usd:
350.74
bux:
97441.89
2025. június 20. péntek Rafael
DERWEZE, TURKMENISTAN - NOVEMBER 24: The Door to Hell (also known as the Gate to Hell, the Crater of Fire, Darvaza Crater) is a natural gas field in Derweze, Turkmenistan, that collapsed into an underground cavern in 1971, becoming a natural gas crater. Geologists set it on fire to prevent the spread of methane gas, and it has been burning continuously since then. The diameter of the crater is 69 metres (226 ft), and its depth is 30 metres (98 ft). The crater is a popular tourist attraction. In the past five years 50,000 tourists have visited the site. The gas crater has a total area of 5,350 m2, the size of an American football field. The surrounding area is also popular for wild desert camping. (Photo by Giles Clarke/Getty Images)
Nyitókép: Giles Clarke/Getty Images

Több mint ötven év után vége a világhírű turistalátványosságnak

Kialszik a "pokol kapujának" tüze.

A "Pokol kapuja" (más néven a Tűz krátere, Darvaza-kráter) egy földgázmező a türkmenisztáni Derweze-ben. Itt egy 1971-es fúrás során találtak szovjet geológusok egy földgázzal teli barlangot, de aztán a fúrótorony alatt beomlott a föld, és a helyén egy 69 méter átmérőjű és mintegy 30 méter mély kráter maradt. Elkerülve a mérgező gáz szivárgását a földgázt meggyújtották, abban a reményben, hogy a tűzzel néhány napon belül elemésztődik a barlangban található összes gáz. Ez nem így történt, a lángok több mint 50 éve égnek, a helyiek pedig elnevezték az éjszaka különösen látványos krátert "a pokol kapujának".

A gázkráter összterülete 5350 négyzetméter, nagyjából akkora, mint egy amerikaifutball-pálya.

A hely turistalátványosság lett, évente tízezernél is többen keresték fel. A környéken népszerű a sivatagi vadkempingezés is.

A türkmén kormány időről időre bejelenti, hogy meg akarja szüntetni a krátert, mert:

  • pazarlódik a földgáz – értékes energiahordozó ég el hasznosítás nélkül.
  • szennyeződik a környezet, ugyanis az égő, metántartalmú földgáz rengeteg szén-dioxidot és egyéb üvegházhatású gázt bocsát ki.
  • egészségkárosító hatása van, ami a széliránytól függően a környéken élőkre is hatással lehet.
  • ellentmondásos képet sugároz az országról: bár turisztikai látványosság lett belőle, a kormány hosszú távon nem szeretné ilyen "szimbolikus tűzgödörként" látni az országot.

És már nemcsak beszélnek róla, ugyanis az elmúlt időszakban az égő részek méretét a harmadára csökkentették.

"Míg korábban a lángok hatalmas fénye több kilométerről is látható volt – innen ered a pokol kapuja elnevezés is – ma már csak egy halvány égő rész maradt meg" – mondta Irina Lurjeva, a Türkmengaz állami energiavállalat igazgatója az AFP és a France 24 tudósítása szerint.

Számos kutat fúrtak a tűz körül a metán megkötésére – ismertette az eljárást egy környezetvédelmi konferencián Ashgabatban, a türkmén fővárosban.

Türkmenisztán – a világ egyik legzártabb országa – a becslések szerint a világ negyedik legnagyobb gázkészletével rendelkezik.

A Nemzetközi Energia Ügynökség szerint a pokol kapuja felelős a világ legnagyobb gázszivárgásból származó metánkibocsátásáért – a helyi hatóságok ezt az állítást cáfolják.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.20. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
Irán legfőbb vezére is célponttá válhat, Amerika bármelyik pillanatban támadhat – Percről percre az Irán-Izrael háborúról csütörtökön

Irán legfőbb vezére is célponttá válhat, Amerika bármelyik pillanatban támadhat – Percről percre az Irán-Izrael háborúról csütörtökön

Tovább folytatja egymás támadását Izrael és Irán. Ali Hámenei ajatollah, a perzsa állam legfőbb vezetője szerdai beszédében azt mondta, Teherán nem fogja megadni magát. Amerikai források szerint Donald Trump elnök már megvizsgálta a támadási terveket, de egyelőre vár, és meg akarja nézni, hogy Irán visszalép-e nukleáris programjától. Reggel súlyos rakétacsapás érte Izraelt: legalább 40 sérültje van az incidensnek, melyre reagálva Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kilátásba helyezte az ajatollah elleni támadást is. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×