Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 7. szombat Tamás
Nyitókép: Pixabay

Könnyen elvesznek a digitális térben a gyerekek

Miközben hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a legújabb generáció tagjai otthonosan mozognak a virtuális és informatikai világban, a valóságban, az érintett korosztály szülei ezt fordítva élik meg.

A digitális bennszülöttek nem állnak készen a digitális jövőre – derül ki a Logiscool 250 szülő bevonásával készült kutatásából.

A kutatás alapján komoly egyetértés van abban, hogy egy kulcsfontosságú kompetenciáról van szó: a szülők 94,4%-a szerint nagyon fontos vagy fontos a digitális írástudás a gyermekük jövője szempontjából. Szinte az összes háztartásban néznek a gyermekek képernyőt napi rendszerességgel, egyes családokban már akár 1 éves kortól, és akár napi 3-4 órát is. Ez összhangban van a Logiscool digitális írástudást, programozást oktató országos iskolahálózat korábbi, 3500 diákját bevonó kutatásával, amelyből az is kiderült, hogy az új generáció tagjai egyre fiatalabban, általában már 8-9 éves korukban megkapják az első okostelefonjukat. Ebből könnyen levonhatnánk a következtetést, miszerint a gyerekek életének már korán szerves részét képezi a digitális világ, ez pedig segítheti a digitális írástudás elsajátítását.

Jelentősen árnyalja ugyanis az összképet, ha megvizsgáljuk, hogy a szülők válaszai alapján a gyerekek mire használják a digitális eszközöket. Többségük elsősorban játékra (83,2%) és videónézésre (74%), valamivel ritkábban tanulásra (63,6%) vagy kapcsolattartásra (40,4%). Ezzel szemben a tényleges alkotás a digitális térben rendkívül ritka. A tartalomelőállítás (pl.: képszerkesztés, írás, prezentációk, videóvágás) a mai fiataloknak csak egy tizedére, míg a digitális világ alapjának tekintett programozás mindössze 2,4%-ukra jellemző.

A szülők 95,2%-a úgy nyilatkozott, hogy gyermekeik felkészültsége nem megfelelő az informatikai területen, és kiegészítő oktatásra lenne szükségük. A digitális írástudás 3 pillérét jelentő internetes információkutatás, a digitális tartalomelőállítás, valamint az online kommunikáció és internetbiztonság területén is felismerhető ez a hátrány. Ugyanezt támasztja alá ráadásul egy 2021-ben publikált nemzetközi elemzés is, amelyben a szerzők több kutatás eredményeit összesítve arra a következtetésre jutottak, hogy bár az alfa generáció bizonyos készségeket magasszinten elsajátított (például a TikTok használatát vagy akár a gyerekek védelmét szolgáló beállítások kijátszását), addig a hatékony Google-keresés vagy az internetes zaklatás felismerése már komoly gondot jelent nekik. A magyar szülők többsége úgy érzi, hogy az iskolai informatikaóráknál mélyebb tudásra van szükség. Érdemes ezért a gyermeket még időben a magabiztos és tudatos digitális írástudás megszerzéséhez erre szakosodott különórákra vinni, hogy az itt elsajátított tudásból és készségekből a jövőben profitálhassanak.

Címlapról ajánljuk
Hazamehettek az ukránok, de a pénz maradt

Hazamehettek az ukránok, de a pénz maradt

Pénteken kora este elhagyta Magyarországot és visszatért Ukrajnába az a hét pénzszállító alkalmazott, akiket a Terrorelhárítási Központ (TEK) vett őrizetbe egy nagyszabású csütörtöki akció során. Bár a személyi szabadságuk korlátozása megszűnt, a lefoglalt 27 milliárd forintnyi valuta és a 9 kilogrammnyi arany sorsa továbbra is feszültségforrás a két ország között.

Újra megszólalt a gödi polgármester, elmagyarázta a helyzetet

Göd városa saját költségvetésből és saját hatáskörben építette ki azt a komplex környezeti monitoringrendszert, amely független, akkreditált adatokkal szolgál a helyi akkumulátorgyár környezeti hatásairól. Ennek részleteit ismertette Kammerer Zoltán egy helyi lapnak adott interjújában.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Újabb hatalmas izraeli csapás érte Teheránt, Irán Szaúd-Arábiát, az Emírségeket és Bahreint támadta – Híreink az iráni háborúról szombaton

Újabb hatalmas izraeli csapás érte Teheránt, Irán Szaúd-Arábiát, az Emírségeket és Bahreint támadta – Híreink az iráni háborúról szombaton

Szombaton már nyolcadik napjába lépett az iráni háború. Izrael újabb nagyszabású csapássorozat hajtott végre a perzsa állam fővárosa, Teherán ellen, a Mehrabad repülőtér lángra kapott. Pár órával később Irán a zsidó állam elleni támadással válaszolt. Folytatódik Irán arab öbölállamok elleni akciója is: Szaúd-Arábia azt jelentette, hogy a Sajbah olaj- és gázmező felé tartó 16 drón semlegesítettek, Dubaj légvédelme pedig szintén lelőtt támadóeszközöket. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×