Infostart.hu
eur:
349.38
usd:
300.89
bux:
138730.73
2026. június 17. szerda Alida, Laura

Rossz hír: a testmozgás nem akadályozza meg az elhízást

A gyerekek be vannak "programozva" arra, hogy sportosak-e vagy lusták, így nem segít megelőzni náluk az elhízást egy kicsivel több testmozgás - állítják brit kutatók. A vizsgálatukból az is kiderült, hogy a szigetországban a fiúknak kevesebb, mint a fele, a lányok közül pedig csak nyolcból egy mozog naponta egy órát.

A brit kutatók 300 plymouthi általános iskolás alapos vizsgálata alapján jutottak arra a következtetésre, hogy a testmozgás mennyisége nincs összefüggésben a testtömeg-indexszel (BMI), azzal az adattal, amellyel azt szokták mérni, egészséges súlyú-e valaki.

A vizsgálat eredménye azt sugallja, hogy a gyerekek körében az elhízási "járványt" elsősorban az okozza, amit esznek, nem pedig az, hogy nem mozognak eleget.

Nagy-Britanniában a 2-15 év közötti gyerekek harminc százaléka túlsúlyos vagy elhízott - ez az arány a felnőttek között 25 százalékos volt 2006-ban. A helyzet súlyos problémát okoz - és egyelőre megoldhatatlannak tűnik, és a kormány éppen a minap döntött úgy, hogy 2010 helyett 2020-ban szabja meg annak a határidejét, hogy megállítsa az elhízott gyerekek számának folyamatos növekedését.

A Peninsula Medical School munkatársai megállapították, hogy azok a gyerekek, akik többet mozognak, egészségesebbek: alacsonyabb a vérzsír-szintjük és a vérnyomásuk. Ha azonban a deréktáji, illetve a bőr alatti zsírréteg vastagságát mérték, akkor már nem tudtak összefüggést kimutatni a mozgással.

Megállapították, hogy tízszeres különbség lehet a gyerekek fizikai aktivitása között; hogy a testmozgás mennyisége a korral nem változik; és azt is, hogy egy gyerek lehet nagyon aktív - és mégis magas a testtömeg-indexe - hangsúlyozta a kutatás egyik vezetője, Terry Wilkin professzor.

Szerinte az a tény, hogy a lányok kevesebbet sportolnak a fiúknál, lehet annak a következménye, hogy így vannak "programozva" - és ezt a társadalomnak el kell fogadnia.

Bár a testtömeg-indexhez semmi köze, a professzor szerint is arra kell bíztatni a gyerekeket, hogy mozogjanak - egyszerűen azért, mert ez egészséges. A kormányprogram viszont éppen azt irányozza elő, hogy rendszeresen mérjék a gyerekek testtömeg-indexét.

Címlapról ajánljuk
Sportközgazdász: főleg a fogadóirodáknak kedveznek a mostani vb-eredmények

Sportközgazdász: főleg a fogadóirodáknak kedveznek a mostani vb-eredmények

Azért is spórolnak egyes csapatok az erejükkel, mert a létszámbővítés és a lebonyolítás miatt könnyebb továbbjutni a csoportból a vb-n, és az igazán nehéz meccsek a torna második részében következnek – mondta az InfoRádióban Szabados Gábor. A sportfogadás-szakértő szerint a gyengébb kezdés ellenére a spanyolok és a brazilok továbbra is ugyanolyan jó eséllyel pályázhatnak a végső győzelemre.

„Minden megváltozott, és valójában semmi sem” – a politológus értékeli, mi történt az áprilisi választások óta

Egyelőre még nem lehet tudni, hogy kormányváltás vagy valódi rendszerváltoztatás történt-e április 12-én – mondta az InfoRádióban a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója. Novák Zoltán szerint történelmi távlatban azt lehet érzékelni, hogy a magyar társadalom a domináns pártrendszert és az erőkultuszt preferálja.
inforadio
ARÉNA
2026.06.17. szerda, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Európa zöldben, Amerika vegyesen zárt

Európa zöldben, Amerika vegyesen zárt

Lendületet adott a tőzsdéknek a hétvégi iráni-amerikai megállapodás híre, a Dow új csúcsra ment a hétfői kereskedésben és kedden tovább emelkedik, ma reggel a Nikkei is történelmi csúcsot döntött, és az európai indexek is szemmel látható pluszban állnak, amit az olajár mai esése is segít. A SpaceX ma is szárnyal, így lekörözte az Amazont és a Microsoftot is piaci kapitalizációban, már a negyedik legnagyobb amerikai vállalat. A magyar tőzsdén ma felülteljesít a Mol a blue chipek közül, a céggel kapcsolatban több fontos hír is napvilágot látott, délután bejelentették, hogy megvan a részvényesi megállapodás a NIS irányításáról. Az amerikai tőzsdék felemás hangulatban zártak, egyedül a Dow Jones fejezte be zöldben a kereskedést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×