A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) légúti figyelőszolgálatának adatai alapján az előző heti (február 10–16.) csökkenés után az elmúlt héten ismét emelkedett az influenzások száma. Február 17. és 23. között akut légúti fertőzés tüneteivel 329 400 ember kereste fel orvosát. A múlt héten az országban 89 400-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A 8. héten az érintett betegek 44,6 százaléka a 14 év alattiak, 29,5 százaléka a 15–34 évesek, 19,7 százaléka a 35–59 évesek, míg 6,2 százaléka a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott. A legtöbb beteg Veszprém, Tolna és Győr-Moson-Sopron vármegyében, a legkevesebb Zala és Nógrád vármegyében, valamint Budapesten volt. Kórházba a múlt héten 308 embert vettek fel súlyos, akut légúti fertőzés miatt, közülük 32-en részesültek intenzív/szubintenzív ellátásban.
A helyettes országos tisztifőorvos azt mondta az InfoRádióban, hogy kismértékben, nagyjából három százalékkal nőtt az influenzások száma az előző héthez képest. Az esetszámok mérséklődése attól is függ, mikor tör be a járvány, mikor a legmagasabb az intenzitás, illetve mikor van a tetőzés. Surján Orsolya hozzátette: most magas intenzitású járvány van, és kiemelte, hogy olyan nem nagyon fordult elő az utóbbi években, mint a 6. héten és közvetlenül utána, amikor cakkos volt a görbe a tetőzésnél. Akkor ugyanis az egyik héten csökkent, majd a következő héten ismét nőtt az influenzaszerű megbetegedések száma.
Ezt az váltotta ki, hogy több típusú influenza jelent meg: a szezon elején az A vírus dominált, most viszont a B, és ezért ennyire szokatlan az influenzagörbe alakulása.
Az elmúlt héten tizenegy vármegyében nőtt, öt vármegyében viszont csökkent az előző héthez viszonyítva az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók száma. Surján Orsolya közölte: a mostani szezonban végig a 15 év alatti gyermekek voltak a legérintettebbek a megbetegedések tekintetében, illetve az összes beteg közül 70-75 százalék 35 év alatti, vagyis zömében a fiatal lakosságot érte el a járvány. A fokozott kockázati csoportba tartozó időseknek a részaránya mindvégig tíz százalék alatti volt az idei influenzaszezonban.
A helyettes országos tisztifőorvos nem akart jóslásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy mikor indulhat el lefelé a járványgörbe. Kiemelte, hogy
a téli légúti szezon általában abban különbözik minden más járványtól, hogy több kórokozó alakítja.
Nemcsak olyanok, amelyeket folyamatosan vizsgálnak és detektálnak a szakemberek, hanem számos más, könnyebb típusú vírus is kifejti a hatását, mint például a rhinovírusok vagy az adenovírusok, amelyeket nem minden esetben lehet kimutatni.
Surján Orsolya hangsúlyozta: minden vírustípus alakítja vagy befolyásolja a járványgörbét, amely így bármikor megváltozhat, így jelen pillanatban nagyon nehéz lenne megmondani, mikor cseng le a szezon. „Most egy nagyon kicsi emelkedés történt, de azért reménykedhetünk abban, hogy a következő hetekben be fog következni a tetőzés. Ugyanakkor ez bármikor változhat vagy megfordulhat” – mondta a helyettes országos tisztifőorvos.