Infostart.hu
eur:
386.54
usd:
328.21
bux:
110953.4
2025. december 30. kedd Dávid
Nyitókép: YouTube/Dél-Alföld meteorológia - Kirándulások, időjárás

Aggasztó a helyzet a Tiszán

Az alacsony vízállás szűkebb életteret biztosít, és határt szabhat a folyóból való vízkivételnek is. Ha valóban nem lesz idén semmilyen árhullám, az negatívan befolyásolhatja az élővilágot, mivel egy-egy árhullám idején mocsaras, lápos részek töltődnek fel vízzel.

Nagyon közel jár a valaha mért legalacsonyabb vízszinthez a Tisza és a Maros is. A 24.hu által idézett Bodrogi Attila meteorológus azt mondta, hogy tavaly ilyenkor árhullám vonult le a Tiszán, ahol több méter magas vízoszlop keletkezett, a következő időszakban viszont erre semmi esély, kiadós csapadék sem várható. A legnagyobb problémának azt nevezte, hogy

a vízgyűjtőn hóban tárolt vízkészlet az ilyenkor szokásosnak csak a másfél százaléka, amiből arra lehet következtetni, hogy a klasszikus zöldár idén elmaradhat.

Ez még nem jelenti azt, hogy ne érkezhetne tavasszal árhullám a Tiszán vagy a mellékfolyóin, ehhez elegendő lenne egy csapadékosabb időszak is. A természetbarát azonban figyelmeztetett, hogy az alacsony vízállás szűkebb életteret biztosít, illetve adott esetben megakadályozhatja a folyóból való vízkivételt is. Bodrogi Attila megjegyezte: ha elmarad a zöldár, nem lesz semmilyen árhullám, károkat szenvedhet az élővilág, ugyanis egy-egy árhullám idején mocsaras, lápos részek töltődnek fel vízzel.

A meteorológus a Körös-torokhoz látogatott el, ahol felvételeket is készített. Az elsivatagosodás jeleit vette észre. A felvételek készítésekor Csongrádnál -140 cm volt a vízállás, és várakozása szerint március első heteiben sem lesz lényeges változás, vagyis marad az ilyenkor szokatlan alacsony vízállás.

Címlapról ajánljuk
A dotkom után AI lufi is kipukkan? - Jöhet a kijózanodás a tőzsdéken

A dotkom után AI lufi is kipukkan? - Jöhet a kijózanodás a tőzsdéken

A dotkom lufi példája megmutatta, milyen gyorsan lehet a technológiai eufóriából tőzsdei zuhanás, amikor az ígéretek elszakadnak a pénzügyi realitásoktól. A mesterséges intelligencia körüli beruházási verseny és a magas tőzsdei árazási szintek ma már nyomokan kísértetiesen emlékeztetnek arra az időszakra. Nem kérdés, hogy az AI hosszú távon meghatározó, transzformatív technológia, az viszont nem egyértelmű, hogy mely cégek tudnak a beruházásokkal összemérhető bevételt és profitot termelni vele. Emiatt jöhet kijózanodás a tőzsdéken, 2026 egyik fontos témája lesz az AI lufi és a kipukkanásától való félelem.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×