Infostart.hu
eur:
384.8
usd:
329.49
bux:
116053.28
2026. január 8. csütörtök Gyöngyvér
Magyar tartalékos katonák a Moonstar 2024 többnemzeti harcászati gyakorlaton Hajmáskér közelében 2024. szeptember 11-én.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Nagyszabású nemzetközi harcászati gyakorlatot tartanak Hajmáskéren

Másfél hétig tart a Moonstar 2024 többnemzeti harcászati gyakorlatsorozat idei második felvonása Hajmáskéren, ahová lengyel és szlovák katonák is érkeztek. A Magyar Honvédség Területvédelmi Erők Parancsnokságának parancsnoka az InfoRádióban elmondta: idén a felderítés, a lesállás, a rajtaütés és területátvizsgálás a gyakorlatok célja.

Szeptember 2-án kezdődött és szeptember 13-án, pénteken ér véget a Moonstar 2024 elnevezésű többnemzeti harcászati gyakorlat, melynek helyszíne a Veszprém vármegyei Hajmáskér. A gyakorlaton összesen 190 magyar, lengyel és szlovák területvédelmi tartalékos vesz részt, a célja pedig az, hogy összekovácsolja az alegységeket, felmérjék a katonák felkészültségét, képességeiket, valamint meghatározzák a további kiképzési követelményeket.

A Magyar Honvédség Területvédelmi Erők Parancsnokságának parancsnoka az InfoRádióban elmondta: korábban csak magyar katonák vettek részt a Moonstar harcászati gyakorlatsorozatban, amelyhez azonban az elmúlt három-négy évben már külföldi partnerek is csatlakoztak. A Moonstar 2024 „első felvonásaként” a Magyar Honvédség az Egyesült Államokkal közösen lövészetet hajtott végre még az év elején. A mostani az idei második nagyszabású hazai hadgyakorlat.

A katonák a hajmáskéri gyakorló- és lőtéren elsősorban olyan feladatokat hajtanak végre, amelyek a területvédelmi erők feladatrendszeréhez köthetők.

Drót László tájékoztatása szerint idén a felderítés, a lesállás, a rajtaütés és a területátvizsgálás került a harcászati foglalkozások középpontjába. A gyakorlatsorozat egy éles lövészettel zárul. A dandártábornok hozzátette: a gyakorlaton horvát, szlovén és cseh megfigyelők is részt vesznek.

Hajmáskér, 2024. szeptember 11.
Lengyel tartalékos katonák a Moonstar 2024 többnemzeti harcászati gyakorlaton Hajmáskér közelében 2024. szeptember 11-én..
MTI/Vasvári Tamás
Lengyel tartalékos katonák a Moonstar 2024 többnemzeti harcászati gyakorlaton Hajmáskér közelében 2024. szeptember 11-én. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Kitért arra is, hogy a magyar területvédelmi erők, illetve a magyar területvédelmi tartalékos rendszer megszervezése már 2017-ben elkezdődött, és 2023 óta már nagy számban tudnak fogadni tartalékos katonákat kiképzésekre. Emlékeztetett, hogy jelenleg is zajlik a Szeretem, megvédem! elnevezésű területvédelmi tartalékos kampány, melynek keretében a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség olyan 18 és 55 év közötti tartalékosokat toboroz, akik a munkájuk vagy a tanulmányuk mellett katonai szolgálatot tudnak vállalni, és hozzájárulnának a Magyar Honvédség védelmi képességéhez.

Drót László elmondta: magyar részről a 2. Területvédelmi Ezred már alapkiképzést végrehajtott katonákkal van jelen a hajmáskéri gyakorlaton, és többek közt ők felelnek a lengyel területvédelmi erőkkel való együttműködésért is.

Hajmáskér, 2024. szeptember 11.
Magyar tartalékos katona a Moonstar 2024 többnemzeti harcászati gyakorlaton Hajmáskér közelében 2024. szeptember 11-én..
MTI/Vasvári Tamás
Magyar tartalékos katona a hajmáskéri harcászati gyakorlaton 2024. szeptember 11-én. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

A kampány alatt, az elmúlt két-két és fél hónapban több ezer érdeklődő jelentkezett, és

már több mint ezer tartalékossal kötött szerződést a Magyar Honvédség.

További érdeklődők jelentkezését is várják, és a dandártábornok kiemelte, mivel nagy sikere van a kampánynak, annak végeztével sem hagyják abba a toborzást a területvédelmi tartalékos rendszerben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ki hol takarítsa a havat? Hosszú távon maradhatnak az árrésstopok – Kormányinfó

Ki hol takarítsa a havat? Hosszú távon maradhatnak az árrésstopok – Kormányinfó

Mukics Dániel katasztrófavédelmi szóvivő is a csütörtöki Kormányinfó vendége volt. Rajta kívül Vitályos Eszter kormányszóvivő és Gulyás Gergely kancelláriaminiszter tájékoztatta a nyilvánosságot. Számos kérdés irányult a hóhelyzet kezelésére, illetve a hideggel kapcsolatos teendőkre, de Magyar Péter, az ukrajnai EU-integráció ügye és Vitályos Eszter facebookos hókotrója is számot tartott újságírói érdeklődésre.
Villámgyors pálfordulást produkált Von der Leyen kritikusa – egyből beállt a vitatott brüsszeli terv mögé

Villámgyors pálfordulást produkált Von der Leyen kritikusa – egyből beállt a vitatott brüsszeli terv mögé

Ugyan hivatalos szándéknyilatkozatot nem adtak ki a sürgősen összerendelt találkozó után, úgy tűnik, legalább már Olaszország biztosan támogatni fogja a pénteki döntésre váró Mercosur-megállapodást. Miután Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a tavalyi év végén váratlanul keresztbe tett a dél-amerikai országokkal kötendő kereskedelmi partnerségnek, az év első munkahete eddig azzal telt, hogy milyen további kedvezményeket tudnak kihúzni az EU következő többéves pénzügyi keretéből (MFF). Az olasz agrárminiszter mindenképpen elégedettnek tűnik az eredménnyel, így már csak a többi tagállam megbízhatóságán és étvágyán múlik, hogy összejön-e a szükséges többség.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×