eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az ELTE Gazdaságtudományi Kar új oktatási épületének egyik előadóterme az átadás napján, 2023. december 5-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Sokaknak zsebbe nyúlós lett a felsőoktatás - számok

Vannak olyan szakok, ahol egy félév ára meghaladja az egymillió forintot.

120 990-en jelentkeztek az idei felsőoktatási felvételi során valamelyik egyetem szeptemberben induló képzésére. Az Oktatási Hivatal márciusban publikált adatai szerint a jelentkezők 67 százaléka alapképzésre, 20 százaléka mesterképzésre, 10 százaléka osztatlan szakokra, 3 százaléka pedig felsőoktatási szakképzésre jelentkezett - írja az Eduline.

2020 óta nem volt olyan magas a költségtérítéses képzésekre felvettek száma, mint tavaly. Ekkor országosan 126 449 jelentkezőből 94 785-en nyertek felvételt valamelyik egyetemre. Közülük 74 ezren állami ösztöndíjas, 20 301-en viszont költségtérítéses képzésre jutottak be, vagyis minden ötödik 2023-ban felvett egyetemistának tandíjat kell fizetnie a képzéséért.

Ez az összeg a magyar nyelvű, nappali tagozatos képzések esetében általában félévente 200-300 ezer forint, ami egy hat féléves képzés végére 1,8 millió forintos költséget jelent. Bizonyos szakok árai azonban ennél sokkal magasabbak, elérhetik a félévente közel 1,5 millió forintos összeget is.

Orvosi képzések

Állatorvosnak mindössze egyetlen intézményben tanulhatnak a hallgatók az országban, amely egyben a legdrágább egyetemi képzés, félévente 1 450 000 forintba kerül az oktatás. A képzés nem mellesleg 11 félévig tart, így összesen 15 950 000 forintért végezhetik el az állatorvosi képzést a magyar egyetemisták.

Az általános orvosin tanulóknak félévente 1 350 000 forintot kell fizetniük, ami az előbb említett képzéssel ellentétben 12 félévből áll, így a teljes összeg 16 200 000 forint. Hasonló a tandíj a fogorvosoknál, de ők csak 10 félévig fizetik.

Gazdasági képzések

A Budapesti Corvinus Egyetemen a 7 féléves angol nyelvű gazdálkodási és menedzsment, valamint a 8 féléves nemzetközi gazdálkodás képzésen a hallgatóknak félévente 990 000 forintot kell fizetnie. Az IBS Nemzetközi Gazdasági Főiskolán a képzésekért 950 000 ezer forintot kérnek el félévente.

Művészeti képzések

A Színház- és Filmművészeti Egyetem idén sem indít önköltséges színművész képzést. Fizetős formára egyedül a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen van lehetőség. Az egyetem kaposvári campusán 10 féléves a színművész képzés, aminek a féléves tandíja 950 000 forint. A Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskolán a 6 féléves képzésnek szintén borsos ára van: félévenként 900 000 forintba kerül.

Nem lehet olcsón grafikát, festést vagy animációt sem tanulni az egyetemeken, ha azt önköltséges formában teszik a hallgatók. A tandíjak árai ugyanis 700 és 900 ezer forint között mozognak. Azok a hallgatók, akik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen fotográfiát, tervezőgrafikát vagy animációt tanulnak önköltséges képzésen, félévente 800 ezer forintos áron tehetitek meg. Itt viszont a képzések hossza összesen 6 félév.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×