eur:
410.87
usd:
392.14
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterjelölt (j) beszél meghallgatásán az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén az Országházban 2022. május 18-án. Balról Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Változott a védelmi és biztonsági tevékenységek szabályozása

Még inkább Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter kezében összpontosul az ellenőrzés.

A védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló, tavaly megjelent törvény végrehajtásához kapcsolódó hat kormányrendelet jelent meg a hétfő esti Magyar Közlönybenírja a Telex.hu.

Emlékeztetnek, hogy a Népszava már a múlt héten írt arról, hogy tovább bővül a Rogán Antal alá tartozó „védelmi szuperhatóság”, és a most megjelent jogszabályok – valamint a polgári védelemről szintén hétfőn kiadott kormányrendelet – ezt az értesülést erősítik meg.

A „védelmi és biztonsági célú ellenőrzésekről” szóló kormányrendelet – és a rendelet alapjául szolgáló törvény szerint – a minisztériumok, a Miniszterelnöki Kormányiroda, a kormányzati főhivatalok, központi hivatalok és a nemzetbiztonsági szolgálatok védelmi és biztonsági feladatainak teljesítését ellenőrzését írja elő. A rendelet egy helyen említi a Nemzeti Eseménykezelő Központot, amelyet a korábbi lapértesülések szerint a „védelmi és biztonsági igazgatás központi szerve” üzemeltet, és amelynek fő feladata az összkormányzati válságkezelés, illetve a különleges jogrendi feladatellátás szakmai koordinációja és összehangolása lesz.

Ez az új központ kiválthatja a korábbi operatív törzsek és rendkívüli jogrendi munkacsoportok működését

– értelmezi a fejleményeket a lap.

A rendelet szerint az ellenőrzéseket éves ellenőrzési terv alapján végzik, az azok alapján készült jelentéseket a védelmi és biztonsági igazgatás központi szerve „a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzeti információs államtitkára útján a kormány részére terjeszti elő”. Ezt a posztot Kovács József látja el. Emellett a rendelet előírja, hogy „a védelmi és biztonsági igazgatás központi szerve” évente beszámolót is készít a kormánynak az intézkedési tervekben foglaltak megvalósításáról.

A kormány egy másik rendeletével a védelmi és biztonsági ellenőrzésre kötelezett intézményeknél „védelmi és biztonsági célú gyakorlatokat” ír elő. Ennek célja, hogy „az államigazgatás szervének, szervezetének védelmi és biztonsági eseményre való reagálási, és az arra vonatkozó kezelési képességét az ágazati gyakorlaton és a központi gyakorlaton keresztül rendszeresen ellenőrizhessék”.

A szabályok megsértéséért legfeljebb ötmillió forintos bírság szabható ki. Hozzáteszik: arról, hogy egy védelmi és biztonsági ellenőr egy vizsgálatnál esetleg összeférhetetlen-e, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, azaz jelenleg Rogán Antal dönt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×