eur:
389.57
usd:
364.05
bux:
68129.53
2024. május 2. csütörtök Zsigmond
Egy nőt beoltanak a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina negyedik adagjával a nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórházban 2022. június 21-én.
Nyitókép: MTI/Varga György

Az Orvostechnikai Szövetség kormányzati intézkedést vár a kórházi adósságok ügyében

Kormányzati intézkedést vár a kórházak tartozásának rendezéséhez az Orvostechnikai Szövetség. A Magyar Kórházszövetség elnöke az ősz elejére remél megoldást az ügyben.

Komoly adósságot halmoztak fel a kórházak ebben az évben is – jelentette ki Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az InfoRádióban.

"A fekvőbeteg-ellátást nyújtó egészségügyi intézmények összes lejárt adóssága július végén 29 milliárd forint volt, de ez nem tartalmazza a négy orvosegyetem tartozását. Velük együtt az összes adósság 35 milliárd forint" – mondta, és megjegyezte: az intézmények ráadásul egy visszafogott teljesítménnyel produkálják ezt a nagy adósságot.

A kórházakat is sújtja az energiaárak a növekedésre. Ezek a kórházak sem lakossági áron kapják az energiát, hanem – ahogy a főtitkár fogalmazott – ipari vagy vállalkozói áron. Úgy látják, hogy a "nagy gondok ellenére" van fedezet a költségvetésben arra, hogy a kormány rendezze ezt az adósságot.

A főtitkár kiemelte: évek óta azt hallják, hogy a kormány fel kívánja mérni az adósság keletkezésének okát. Ez már megtörtént, és tervek is készültek arra, miként lehet ezeket az okokat megszüntetni.

"Szerintem már régen eljött az idő arra, hogy a kormány meghozza a megfelelő döntéseket. Még ha nem is lehet teljesen eltüntetni az intézmények adósságát – hiszen ez a világon nem sok helyen sikerül –

azt talán sikerül korlátozni, hogy évente 40-50 milliárdos adósság keletkezzen a kórházakban"

– mondta.

Rásky László arról is beszélt, hogy a szükséges eszközökből egyelőre nincs hiány.

"A kórházak be tudják szerezni a szükséges orvostechnikai eszközöket. Ám ahhoz, hogy ez így is maradjon, szükséges az adósságrendezés és az árazás felülbírálata" – fogalmazott.

A Magyar Kórházszövetség elnöke, Velkey György elismerte, hogy sok beszállítónak tartoznak az egészségügyi intézmények, és bízik a kormány támogatásában. Az infláció, az energiaárak növekedése, "a mi világunkban" a forint árfolyamának változása is nagyon jelentős tényező, hiszen sok mindent a világpiacról szereznek be. Ezek mind az adósságállomány növekedéséhez vezetnek, és

arra nincsen eszközük a kórházakban, hogy ezeket kompenzálják.

Velkey György szerint éppen ezért várják, hogy magában a finanszírozási rendszerben, és ezen elemek kompenzálásában is segíteni fog a kormány.

"Az anyagok a reményeink szerint és a hozzánk eljutó hírek alapján olyan állapotba kerülnek rövidesen, hogy döntésekig tudnak jutni a döntéshozó szervezetek, elsősorban a kormány. Bízunk benne, hogy most a nyár végi, illetve az ősz eleji hetekben ezekre a döntésekre sor kerül"– tette hozzá.

Velkey György elmondta: bár senkinek nem kívánja a tartozások miatti feszült helyzetet, alapvetően jó az együttműködés a beszállítókkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
Erre nagyon kell figyelni a magyar cégeknek: fontos határidő közeleg, a biztonságuk a tét

Erre nagyon kell figyelni a magyar cégeknek: fontos határidő közeleg, a biztonságuk a tét

A kiberfenyegetések száma arányosan növekszik azzal, ahogy a vállalkozások egyre szélesebb körben alkalmaznak digitális technológiát, ugyanis sok esetben ők az elsődleges célpontjai ezeknek a támadásoknak. Mára nincs olyan vállalat, amely ne nézne szembe kiberbiztonsági kockázatokkal, ezért vált az utóbbi időben egyre aktuálisabbá a vonatkozó EU-s szabályozás megújítása. A jellemző támadások természetéről, a vállalati kiberbiztonság erősítésének szükségességéről, az EU új irányelvéről, a NIS 2-ről, valamint annak magyar implemetációjáról Bor Olivérrel, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjével beszélgettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×