A magyar betegek egy része általában is halogatja, hogy panaszaival orvoshoz forduljon, a járvány miatt azonban sokan azért kerülik az egészségügyet, mert félnek, hogy éppen az orvosnál fertőződnek meg a koronavírussal. Mások mennének, de nem jutnak be a szakrendelésekre. Számos betegség esetén azonban súlyos következményei lehetnek a halogatásnak.
"Márciustól szeptemberig az előjegyzett betegek 30 százaléka lemondta az időpontját, vagy egyszerűen nem jött el. Tüdőgyógyászként éppen a koronavírus miatt nincs ilyen problémám, de
akik nem ilyen jellegű betegek, bizony sorozatban mondják le a viziteket, főleg az állami egészségügyben"
– mondta el az InfoRádióban Mucsi János. A tüdőgyógyász szerint az elmaradó betegek egy része "kínjában" jelenik meg a magánegészségügyben.
Mucsi János figyelmeztetett ugyanakkor, hogy aki nem megy el például egy emlőrákszűrésre, az életét veszélyezteti, és előfordulhat, hogy mire vége a koronavírus-járványnak, olyan állapotban kerül orvoshoz, hogy már menthetetlen lesz.
Úgy érzi, sok koronavírusos beteg is meghal azért, mert
- nem mer időben orvosi segítségért folyamodni,
- "halogató típus",
- azt hallja, hogy az intenzív osztályra kerülők 80 százaléka nem kerül ki onnan élve.
Kommentálta a KSH korábbi, megugró halálozási statisztikáit is, szerinte egyértelműen a koronavírus számlájára írható a romlás, de nemcsak a megbetegedésekére, hanem az elmaradt vizsgálatokéra is.