A magyar képviselő közleményében kiemelte: az elmúlt tíz év és a koronavírus-járvány okozta problémák még egyértelműbbé tették a romaintegrációs munka alapvető céljait, köztük az oktatás minőségének javítását és a munkalehetőségek megteremtését.
"A célok elérése nem etnikai kérdés, hanem minden tagállam társadalmi érdeke.
A roma kérdés nem politikai csatározások színtere, hanem megfontolt és megalapozott szakpolitikai döntéseket kíván" - hangsúlyozta.
Tájékoztatása szerint az elfogadott, következő tíz év feladatait meghatározó uniós parlamenti dokumentum a jelenlegi intézményi és pénzügyi struktúra továbbfejlesztését javasolja. Megerősíti az ellenőrzési rendszert és a különböző szakpolitikai területek átfogó kezelését, szükség esetén szankciók bevezetését sürgeti, a balkáni államok felzárkóztatásának fontosságát hangsúlyozza, valamint konkrét vállalásokat fogalmaz meg egyebek mellett a romaintegráció területén.
Járóka Lívia az EP nyugat-balkáni kapcsolatokért felelős alelnökeként kiemelkedőnek nevezte, hogy a jelentés túlmutat az EU jelenlegi keretein és segítő kezet kíván nyújtani a nyugat-balkáni romák számára is. Véleménye szerint bizakodásra ad okot az Európai Bizottság és Várhelyi Olivér szomszédságpolitikai és bővítési biztos ezen a területen mutatott elkötelezettsége.
A képviselő végezetül arra szólította fel az uniós tagországok kormányait, hogy az Európai Parlament iránymutatásai mentén dolgozzanak ki olyan stratégiát, amely biztosítja a megkülönböztetésmentes, teljes és boldog életet minden európai roma ember számára.