Infostart.hu
eur:
386.47
usd:
330.03
bux:
110405.74
2025. december 21. vasárnap Tamás
Nyitókép: Pixabay

Póta György: másfél nap alatt "tűnt el" a gyermekorvosok 40 százaléka

A járvány alatt a korhatár miatt kiesett a házi gyermekorvosok négytizede a munkából, és ezért több körzet is ellátatlanul maradt. A Házi Gyermekorvosok Egyesülete szerint azonnali átalakításra szorul a jelenlegi rendszer, különben pár éven belül az elöregedő orvosok miatt napi szinten ez lesz helyzet.

Jelenleg azért nincs baj, mert nyáron kevés a beteg és a kollégák jelentős része visszajött dolgozni, ugyanakkor a járvány megmutatta, hogy könnyen nagy baj lehet, a szolgáltatás sok helyen nem megoldott. Nagyon sok ugyanis az idős kolléga, és mivel ők és a krónikus betegek közvetlenül nem találkozhattak a betegekkel, a gyermekorvoslás területén az akut betegek ellátásában és az oltások beadásának idején a gyerekorvosok közel negyven százaléka hiányzott – mondta Póta György a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke az InfoRádióban.

Ez rámutatott, hogy ha a koronavírus járványos időszakban tér vissza, amikor a nem koronavírusos betegek száma sokszorosa a mostaninak, akkor a megmaradó gyerekorvosok nem fogják tudni ellátni a hozzájuk fordulókat – hangsúlyozta a szakember.

Az is gondot okoz, hogy a

betöltetlen praxisok száma jelenleg 100 körül van.

Ezekben ugyan folyik ellátás - szomszéd praxisok helyettesítenek vagy vegyes praxissá alakítja őket az önkormányzat –, ám ez is csak egyre nagyobb problémát jelent, országos szinten, amit Póta György szerint csak görgetünk magunk előtt, addig, amíg nem lesz megfelelő gyermekorvos-utánpótlás.

Az egyesület szerint azonnal orvosolni kellene a rendszerszintű problémát, mivel öt-tíz éven belül megugrik a pályát – koruk miatt – otthagyó orvosok száma. Utánpótlás pedig nem nagyon van a finanszírozás rendbetétele, az egzisztenciális biztonság megteremtése és az ellátás szakmai reformja nélkül.

Póta György egy háttérbeszélgetésen beszámolt arról is, hogy már találkozott Pintér Sándor belügyminiszterrel, és ismertette vele az egyesület szakmapolitikai elképzeléseit.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: már újabb oka is van a háborúra az uniós országoknak, mert odatették a pénzüket Ukrajnába

A Digitális Polgári Körök által szervezett háborúellenes gyűlések közül a legnagyobbra került sor Szegeden szombaton, a Lázár János országjárásának szegedi programjával összekötött eseményen felszólalt a kormányfő is. Arról beszélt, hogy 2026 az utolsó választás az európai háború előtt, a szankciók és a háború 20 milliárd eurót vett el Magyarországtól, a javító-nevelő intézetek most nem jól működnek, a büntetés-végrehajtás alá kell rendelni őket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×