Infostart.hu
eur:
384.59
usd:
327.13
bux:
109506.37
2025. december 16. kedd Aletta, Etelka
A Sió-csatorna és a Kapos folyó találkozása Tolnanémedinél 2018. március 26-án. A Balaton magas vízállása miatt a Sió-csatornán keresztül folyamatosan engedik a vizet a tóból.
Nyitókép: Jánossy Gergely

Súlyos helyzet a Balaton miatt

A Balatonból másodpercenként 70 köbméter vízhozammal engedik közvetve a vizet a Sió partján fekvő földekre – írja a feol.hu. A földtulajdonosok szerint borzasztó állapotok uralkodnak évek óta a csatorna környékén.

A gazdák nem értik, hogy miért a Belügyminisztérium fennhatósága alá tartozik a vízügy helyett a Sió sorsa. Mint ahogy ők fogalmaznak, a nyaralótulajdonosokat védik, de a gazdálkodókat, a termőföldeket nem. A Fejér megyei Tóth Gyula Zoltán a saját és gazdatársai nevében is protestál: a nyilvánosság erejében bíznak. Somogyban vészhelyzet uralkodik, de Fejér megye érintett részén sem rózsásak a viszonyok – írja a feol.hu.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság már február elején megnyitotta a Sió-zsilipet, a Balaton vízszintje ugyanis elérte a 124 centimétert. A dél-balatoni települések part menti ingatlanjai védelmében megtett intézkedés ugyanakkor jelentős problémát okoz a térség mezőgazdasági termelőinek.

A agrárszakemberek szerint a Sió környékén gazdálkodók nem vitatják a vízeresztés szükségességét, de az időzítése miatt jogos a felháborodásuk.

Úgy mondják: a vízügyi szakembereknek figyelembe kellett volna venniük az aktuális tél végi, tavasz eleji mezőgazdasági munkákat, és már korábban, a turizmust nem zavaró időszakban is megtörténhetett volna a víztöbblet leeresztése. A zsilip megnyitásával lezúduló víz veszélyezteti a földek állapotát, kétséges, hogy a feláztatott talaj elbírja-e a tavaszi munkákhoz szükséges nehéz gépeket.

Tolnanémedi, 2018. március 26.
A Sió-csatorna és a Kapos folyó találkozása Tolnanémedinél 2018. március 26-án. A Balaton magas vízállása miatt a Sió-csatornán keresztül folyamatosan engedik a vizet a tóból.
MTI Fotó: Jánossy Gergely
A Sió-csatorna és a Kapos folyó találkozása Tolnanémedinél 2018. március 26-án. A Balaton magas vízállása miatt a Sió-csatornán keresztül folyamatosan engedik a vizet a tóból. MTI Fotó: Jánossy Gergely

Úszunk, ha akarunk, ha nem – vélekednek a gazdák. Éppen akkor engedik a nyakukra a Siót, amikor kezdődnének a tavaszi mezőgazdasági munkák. És az a baj, hogy a magas vízállás miatt egyszerre túl nagy mennyiséget.

A szakemberek szerint így olyanok lesznek a földek, mint a szivacs,

nem lehet rájuk menni a gépekkel, az ősszel elvetett növényeket elárasztja a víz, s egyszerűen kirohadnak. A gazdák attól tartanak, hogy a Balaton kiegyensúlyozott vízgazdálkodása és a turizmus érdekei ismét felülírják majd érveiket. A jelenleg rendelkezésre álló középtávú és hosszú távú meteorológiai és az erre épülő hidrológiai előrejelzések szerint nagy valószínűséggel tovább emelkedhet a vízszint, ezért a kármegelőzés érdekében a felesleges vizet le kell ereszteni.

A gazdák panaszával az illetékes hatósághoz, az Országos Vízügyi Főigazgatósághoz fordult a lap. Siklós Gabriella, a főigazgatóság szóvivője az alábbiakról tájékoztatta a Fejér Megyei Hírlapot:

– Idén februárban és márciusban is rendkívüli mennyiségű csapadék (februárban az átlag kétszerese, márciusban már a hónap 20. napjáig szintén az átlag kétszerese) hullott a Balaton vízfelületére, illetve a vízgyűjtő területére is mind hó, mind eső formájában, ez pedig rendkívüli hozzáfolyást és vízszintemelkedést okozott. Ezért a Balatonból a Sió-zsilipen keresztül nagy mennyiségben kell engedni a vizet. A végleges megoldás érdekében az Országos Műszaki Irányító Törzs elrendelte a terület légi felvételezését több spektrális tartományban, RGB és infrasávokban.

A végleges rendezésre az irányító törzs – az eredmények majdani ismeretében – több változatot dolgoz ki, ezek jelenleg is egyeztetés alatt állnak.

A végleges változat elfogadása érdekében megkezdtük az egyeztetést a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával.

Címlapról ajánljuk
MÁV: új kedvezmények, új menetrend – minden, amit tudni kell

MÁV: új kedvezmények, új menetrend – minden, amit tudni kell

Életbe lépett a MÁV-csoport 2025/2026-os menetrendje, december közepétől vásárolható az éves ország- és vármegyebérlet az új MÁVPlusz alkalmazásban, az applikáción keresztül péntektől mindenki számára elérhető a 15 százalékos okoskedvezmény a jegyekre.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.16. kedd, 18:00
Ürge-Vorsatz Diána
fizikus, egyetemi professzor, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület alelnöke
Eséssel zártak az amerikai tőzsdék

Eséssel zártak az amerikai tőzsdék

Rossz hangulatban indult a hét az ázsiai tőzsdéken, Európában azonban felpattanás jött. Idehaza is jó volt kezdetben a hangulat, különösen a Richter teljesített jól a reggeli bejelentést követően, a nap második felére azonban elfogyott a magyar piac lendülete. Az USA-ban iránykereséssel indult a kereskedés, majd kisebb lefordulás következett. Az amerikai kormányzati leállás után több kulcsfontosságú adat is érkezik majd a hét során, így lesznek nagy elmozdulások.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×