Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Mindenhol mozgássérültek parkolnak?

Rendre előfordul, hogy a belvárosi parkolók jelentős részében csak mozgássérült igazolvánnyal rendelkezők parkolnak. Megtehetik, hiszen Budapesten a regisztrált mozgássérültek ingyen állhatnak meg. Kérdés viszont, hogy valóban az igazolvány jogos tulajdonosa vette-e igénybe az engedményt.

A Centrum Parkoló Kft. kommunikációs igazgatója szerint nagyon gyakran előfordul, hogy egy belvárosi, 50 férőhelyes parkolóban több mint tíz olyan autó áll, amelynek gazdája nem fizetett parkolási díjat, mert rendelkezett mozgássérült-igazolvánnyal.

Lónyai Tamás elmondta azt is: vannak, akik egészségesek, de beteg rokonuktól vagy ismerősüktől egy minimális összegért megveszik a kártyát, és jogtalanul használják. Előfordult, hogy az őrök nyomon követték az autósokat és azt tapasztalták, hogy egészséges emberek egyedül érkeztek majd távoztak autójukkal a parkolóból, azaz egyértelműen visszaéltek a kártyával.

A kártyákat hamisítani már nem lehet, a jelenlegi szabályozás azonban kibúvót ad sokaknak, hiszen bárki mondhatja, hogy a mozgássérült rokonát veszi fel, azért használja a kártyát.

Kétféle igazolvány

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége kétféle mozgássérült-igazolványt bocsáttatna ki az állammal a joghézagból eredő probléma megoldására. A szervezet elnöke az InfoRádiónak azt mondta: növeli a visszaélések lehetőségét, hogy a háziorvos adja ki az igazolvány alapjául szolgáló orvosi szakvéleményt.

Hegedűs Lajos szerint az igazolványokat az Országos Rehabilitációs Szakértői Intézetnek kellene engedélyeztetni, a háziorvosok ugyanis abban érdekeltek, hogy megtartsák a betegeiket.

A szervezet emellett azt javasolja, hogy csak a mozgássérültek kapjanak korlátlan parkolásra szóló engedélyt, a hozzátartozóknak azonban csak olyan kártyát kellene biztosítani, ami a beteg rokon szállítását, ki- és beszállását segíti, és legfeljebb egyórányi parkolásra jogosít.

Hanganyag: Nagy Tamás

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×