Infostart.hu
eur:
384.4
usd:
328.92
bux:
121308.37
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince

Itt a kánikula, hogyan csináljunk hűvöset?

Megérkezett a kánikula, megugrott a háztartási légkondicionálók eladása. Hordozható, beépíthető, ablakra szerelhető, hűtő-fűtő készülékek sokaságát vásárolhatja meg, aki így akar védekezni a meleg ellen. Mennyibe kerülhet a nyári hűvös, és van-e a klímákhoz hasonlóan elérhető, egyéb megoldás?

A legolcsóbb légkondicionáló, amit az internetes kínálatban találtunk, 45 ezer forint, a legdrágább egymillió felett van.

Az ár a teljesítménytől, típustól függ, a hűtő-fűtők általában borsosabb árúak, a korszerűbbek, igényesebb kivitelűek természetesen ugyancsak drágábbak.

A vásárlás egyszeri költsége után a használat költségei következnek: a tudatos vásárlók honlapja szerint egy hónapra 10 ezer forinttal nőhet az áramszámlánk, ha légkondicionálóval hűtjük házunkat, lakásunkat.

A klímák fogyasztásáról nem a hűtőteljesítményük informál, a találomra kiválasztott készülékek általában 2,5-3 ezer wattos teljesítmény mellett óránként 0,7-1,2 kilowatt között fogyasztanak.

Összevetésképpen: egy korszerű mosógép óránként általában 1 kilowattot fogyaszt, egy hűtő pedig nagyjából ugyanennyit, egy nap alatt.

Az energiaigényes, ezzel a szén-dioxid-kibocsátás-klímaváltozás körforgásában részt vevő készülékekkel szemben megoldás lehet az, amiről a környezetkímélő passzív házakat tervező Béleczki Attila beszél:

"Nagyon jól le kell szigetelni a házat, és árnyékolni a nyílászárókat, az épületeket pedig szellőztetni kell. Általában ezek gépi hővisszanyerős szellőztető berendezések, amelyek működésének lényege, hogy a levegő egy geotermikus csövön keresztül lejut körülbelül 2,5 méter mélyre, és itt 30-50 méteren keresztül keringtetjük a föld alatt. Így kerül be a házba. Ez úgy működik, mint egy jó pince, vagy egy barlang, és a plusz 30 fokos levegőből 17-18 fokos levegőt állít elő" - mondta Béleczki Attila.

Hozzátette: ez a módszer kis anyagi ráfordítással is megvalósítható, és nem nagyobb energiabefektetés, mint kicserélni a nyílászárókat.

Azok a megoldások tehát, amelyekkel a hőség ellen védekezhetünk, pénzigényesek. A szigetelés, a nyílászárók cseréje, vagy az imént említett szellőztetési módszer nagy előnye azonban az a légkondicionálókkal szemben, hogy csak egyszer költünk rájuk: akkor, amikor elkészítjük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Alaposan elromlott a hangulat a világ tőzsdéin, tegnap az amerikai piacok október óta nem látott esést szenvedtek el, miután Donald Trump még a hétvégén vámokkal fenyegette meg azokat az országokat, amelyek ellenzik, hogy az USA megszerezze Grönlandot. Európai vezetők elfogadhatatlannak nevezték az elnök fenyegetéseit, és válaszlépéseket ígértek. Donald Trump ma a Davosi Világgazdasági Fórumon beszélt, és kijelentette, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már bejelentette, hogy sikerült megállapodást kötnie. Az elnök kijelentései enyhítették a nyomást a lejtmenetben lévő európai tőzsdéken, majd Amerikában hozzájárultak ahhoz, hogy pluszban zárjanak a vezető részvényindexek. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×