Infostart.hu
eur:
382.73
usd:
326.14
bux:
0
2025. december 12. péntek Gabriella

A kormány "egyenletesen rossz helyzetbe hozott mindenkit"

A kórházakban bevezetett teljesítménykorlátok illetve az ezek miatt kialakuló várólisták megdrágítják az egészségügyi ellátást - mondta az InfoRádiónak az Egészségügykutató Intézet munkatársa. Rékassy Balázs hozzátette: a kórházak költségeik 80 százalékát akkor sem tudják megspórolni, ha közben a korlátozás miatt orvosaikat pihentetik, a várólistás betegek állapota azonban romlik, és a szövődményes esetek kezelése többe kerül.

A teljesítményvolumen-korlát csökkentése miatt vannak olyan beavatkozások, amelyekre kevesebb pénz jut, emiatt pedig az adott kórház igazgatója megtiltja az orvosainak, hogy az ilyen kezelésekre szoruló betegeket ellássák - mondta az InfoRádiónak a GKI-EKI Egészségügykutató Intézet munkatársa.

Rékassy Balázs hozzátette: a kórházaknak ez csak plusz kiadásokat okoz, mivel az intézmények költségeinek 60 százaléka a kifizetett bér, 20 százaléka fix kiadás, 20 százalék pedig mozgó költség.

Így, ha az orvosok a munkaidejükben a volumenkorlát miatt nem tudnak dolgozni, csak rejtvényt fejteni, akkor is ki kell nekik fizetni azt a bért, amelyet egyébként a munkájukért kapnának - közölte az egészségközgazdász.

Nem számoltak vele

Rékassy Balázs úgy véli: a kormány célja a volumenkorlát leszállításával az volt, hogy csökkentse az orvosok számát, nem számolt azonban azzal, hogy a kórházak a doktorok elbocsátása után nem tudnának megfelelően működni.

Egy sebészeti osztály négy orvossal a nyolc helyett nem működhet, hiszen nem tudnak huszonnégy órás ügyeletet biztosítani - jelentette ki a GKI-EKI Egészségügykutató Intézet munkatársa.

Mindenki egyformán rossz helyzetbe került

Az egészségügyi kormányzat az intézkedéssel egyenletesen rossz helyzetbe hozott mindenkit ahelyett, hogy felemelte volna a volumenkorlátot azokban a kórházakban, ahol jó az ellátás színvonala.

Így koncentrálhatták volna abba az intézménybe az ellátást, emelhették volna az ágyszámot, a többi, rosszabb minőségmutatókkal rendelkező kórházakban pedig megszüntethették volna - például - a sebészeti osztályt - mondta az egészségközgazdász.

Rékassy Balázs közölte: sok olyan beteg van, akiket a volumenkorlát miatt később, betegségük előrehaladottabb állapotában műtenek meg, kezelésük pedig drágább lesz.

Hanganyag: Torda Júlia

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző: Donald Trumpnak elege lett a gyenge Európából

Elemző: Donald Trumpnak elege lett a gyenge Európából

„Amerika mindenekelőtt” – a Magyar Külügyi Intézet kutatója így foglalta össze tömören a Trump-adminisztráció nemrég nyilvánosságra hozott nemzetbiztonsági stratégiáját. Lévai Dániel az InfoRádióban elmondta: az Egyesült Államok abban érdekelt, hogy Európa ne kiszolgáltatott, gyenge és politikailag instabil legyen, hanem álljon ki a saját érdekeiért a transzatlanti kapcsolatok szem előtt tartásával. Az elemző úgy véli, „a hidegháború óta felgyülemlett amerikai frusztrációt” fogalmazták meg a dokumentumban az európaiak felé.

Moszkva: az oroszok nem érdekeltek karácsonyi vagy újévi tűzszünetben

Oroszország az ukrán válság hosszú távú rendezéséhez ragaszkodik, és nem érdekelt semmilyen fegyverszüneti megoldásban, beleértve az újévi és a karácsonyi fegyvernyugvást is – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtökön sajtótájékoztatón Moszkvában.
VIDEÓ
Ukrajna mégis hajlandó elengedni területeket a békéért, Trump belefáradt a tárgyalásokba – Háborús híreink pénteken

Ukrajna mégis hajlandó elengedni területeket a békéért, Trump belefáradt a tárgyalásokba – Háborús híreink pénteken

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön elmondta, Ukrajna bemutatott az Egyesült Államoknak egy 20 pontos módosított javaslatot a háború lezárására – írja a Reuters. Ebben szerepel egy olyan javaslat, amely a Donbaszt semleges területté nyilvánítaná, az ukrán erők kivonulásával. A Fehér Ház csütörtöki közlése szerint Donald Trump amerikai elnöknek elege van abból, hogy csak a találkozók kedvéért találkoznak az ukrajnai háború lezárása érdekében – írja a Reuters. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×