Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László

Sugárzó fémhulladékot exportáltunk, most visszakapjuk

Ismeretlen eredetű sugárzó fémhulladékot küldött vissza Budapestre a bosznia-hercegovinai Zenica város vasműve - írja ma megjelent számában a HVG.

A lap úgy tudja: március végén a boszniai üzem sugárkapui jelezték, hogy a vasúton érkezett, 50 tonnányi fémhulladék közé izotópszennyezett anyag került.

A budapesti székhelyű Ereco Zrt. által kivitt fémhulladékot egy hét elteltével a cég költségére visszaküldték Magyarországra.

A hetilap információi szerint jelenleg az ÁNTSZ Országos Sugáregészségügyi Készenléti Szolgálata vizsgálja a szállítmányt.

A társaság illetékesei a HVG-nek azt mondták: a hulladék sugárzási értéke nem haladta meg a határértéket, így nem jelentett veszélyt senkinek az egészségére.

Az Ereco Zrt. nem erősítette meg azt az információt, hogy a sugárzó hulladék a csepeli szabadkikötőből származik.

Eltemetik

Az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója az InfoRádióban azt mondta: nem szokatlan jelenség a mostani történet, többször is előfordult hasonló az utóbbi években Európában, pontosan ezért van sugárzásmérés az acélművek kapujában.

Az acélművek által feldolgozott ócskavasat apránként gyűjtik össze, amelyet nagykereskedők vásárolnak fel, majd továbbadják az acélgyáraknak. Ebben az esetben is ez történt - tette hozzá Rónaky József.

A szakember kitért arra is, hogy a magyar hatóságokat a boszniai társszervek értesítették, majd visszaküldték a szállítmányt, amely már Budapesten van, most vizsgálják. Ennek egyik célja, hogy megállapítsa, pontosan milyen sugárzó forrásról van szó.

Az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója szerint a HVG-beli adatok alapján minimális veszélyességű sugárzásról van szó.

Az újság információival szemben a sugárzó anyagot nem semmisítik meg - mivel az nem nem is lehetséges -, hanem a püspökszilágyi sugárzóhulladék-feldolgozó- és tárolóba kerül, ott eltemetik - jelentette ki Rónaky József.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Budakalász 40 fok felett, Budapesten is megdőlt a rekord

32 éve Örkényben mérték az eddigi csúcsot, de ez most simán megdőlt, ahogy vasárnap, hétfőn és kedden is nagy valószínűséggel meg fog.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Tisza-kormány: zajlik a kormányülés, több kormánytag is megszólalt a hőség miatt

Tisza-kormány: zajlik a kormányülés, több kormánytag is megszólalt a hőség miatt

Újabb szakaszába lépett a Tisza-kormány államigazgatási átalakítása: a Magyar Közlönyben egyszerre 83 személyi változást hirdettek ki a minisztériumok helyettes államtitkári szintjén, miközben hét új főispán is kinevezést kapott, és nagyköveti, valamint közmédiai vezetői cserék is körvonalazódtak. A pénteki napot emellett az uniós források felszabadítását célzó törvény aláírása, gazdasági bejelentések, költségvetési tervek és több jelentős politikai döntés is meghatározta. Háromnapos, informális kihelyezett kormányülést tart a Tisza-kormány Pilisszentkereszten, az eseményről érkező hírekről folyamatosan beszámolunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×