Infostart.hu
eur:
385
usd:
328.34
bux:
121282.66
2026. január 21. szerda Ágnes

Akár 150 millióan is meghalhatnak

Részleteiben olvasható az Egészségügyi Minisztérium honlapján a tárca madárinfluenza megjelenésének esetére kidolgozott válságterve. Egy új ausztrál tanulmány szerint a legrosszabb esetben akár 150 millió áldozata is lehet a betegségnek.

Az Egészségügyi Minisztérium weboldalán megtalálható a Nemzeti Influenza Pandémiás Terv, amelyből kiderül, hogy embereket megfertőző madárinfluenza-járvány esetén egészségügyi katasztrófa-helyzetet, illetve járványügyi veszélyhelyzetet hirdethetnek ki.

Ennek keretében korlátozhatják az oktatási intézmények és a szórakozóhelyek látogatását. Szükség esetén a kórházakban pótágyakat állíthatnak fel, nyugdíjas orvosokat is behívhatnak munkára és önkéntes betegápolókat is alkalmazhatnak.

A terv célja, hogy egy előre kidolgozott reagálási rendszer álljon rendelkezésre az esetleges járvány felszámolásához, a fertőzöttek egészségügyi ellátásának biztosításához, továbbá az intézkedések hatására csökkenjen a megbetegedések és a szövődményes halálesetek száma.

A járvány szakaszai

A világjárvány szakaszait az Egészségügyi Világszervezet az öt fázisú felkészülési, valamint a védekezési időszakra osztja.

A felkészülési szakasz második fázisában van a "riasztás időszaka", ami azt jelenti, hogy emberben még nem mutatták ki az új vírust, azonban az állati influenza-vírus altípus komoly megbetegedési kockázatot jelent az emberek számára.

A harmadik fázisban az állati influenza-vírus emberi fertőzéseket okoz, a következő fázisban már kis gócokban jelentkeznek emberi megbetegedések is.

Többek között ebben a szakaszban az Országos Tisztiorvosi Hivatal intézkedik a vírus elleni új vakcina gyártásának megkezdéséről, valamint tájékoztatja a lakosságot a járványveszélyről és a védekezés módjáról.

A hatodik fázis akkor lép életbe, amikor az influenza fokozott intenzitással, folyamatosan terjed az emberek körében. Ekkor a vírus Magyarországon országos járványt okoz: a tiszti főorvos dönt az ingyenes oltóanyag folyamatos elosztásáról és kiszállításról.

Jelenleg Magyarország a "nulladik fázisban" van, és az országos főállatorvos szerint nincs szükség a készültségi szint emelésére.

Amerikában is készülnek

Az amerikai kontinensen még nincs jelen a madárinfluenza H5N1-es vírusa, de az Egyesült Államok hatóságai arra számítanak, hogy tavasszal, a költöző madarakkal az országban is megjelenik a kórokozó - nyilatkozta az InfoRádiónak Kovács Tamás, Bostonban élő jogász-politológus.

George Bush elnök korábban bejelentette: a kormány eddig 7 milliárd dollárt különített el a megelőző intézkedésekre. Ezek közé tartozik a vakcina-kutatás, a gyógyszer-felhalmozás, valamint az egészségügyi ellátórendszer fejlesztése.

Kovács Tamás elmondta: a New York Times arról írt, hogy a madárinfluenza milyen módon változtathatja meg az emberek mindennapi életét.

Elterjedhet például az Afrikában vírusok ellen küzdő orvosok szokása, miszerint kézfogás helyett a könyök egymáshoz érintésével üdvözlik egymást - tette hozzá.

{{keretes_cim}}

Csaknem 150 millió ember eshet áldozatul a madárinfluenzának, ha a legrosszabb forgatókönyv szerint alakulnak az események - áll egy új, ausztrál tanulmányban. A dokumentum készítői szerint összeomló gazdaságok és folyamatosan mutálódó vírus nehezítheti majd a helyzetet.

A tanulmány szerint a világjárvány esetleges kitörése nyomán a világgazdaságban csillagászati nagyságú veszteséggel kellene számolni, csak a betegség kezelése 330 milliárd dollárba kerülne.

A tanulmányban "folyamatosan mozgó célpontnak" nevezik a madárinfluenzát, mert gyorsan mutálódik, ezért nehéz a megfelelő vakcina előállítása.


KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Dénes Ferenc: a mezvásárlás mutatja majd meg, hogy Tóth Alex mennyire lesz nagymenő

Az a focista válik igazán meghatározó szereplővé – főleg Angliában –, aki időben felveszi a ritmust, jól beilleszkedik, sokan követik őt a közösségi platformokon és tömegesen megvásárolják a mezét – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, a Tóth Alexéhez hasonló transzferekhez komoly nemzetközi kapcsolatok szükségesek, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy sportmenedzsment szempontjából is sokat fejlődött a magyar futball.

Agrárkamara: a Mercosur-megállapodás csak az egyik tragédia, amely a mezőgazdaságra zúdul

Cseh Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külügyekért felelős alelnöke az InfoRádióban kedden elmondta, egy hete még semmi esélyt nem adott volna, hogy a gazdák nyomásgyakorlása eredményt hoz, de egy hét alatt jelentős változás történt az európai közvéleményben.
Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Hirtelen nagy a pánik a piacokon - Mi folyik itt, megint Trump áll a háttérben?

Rég látott leolvadást tapasztalhattak a keddi kereskedésben a befektetők. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal is a geopolitikai fejlemények határozzák meg a befektetők hangulatát és Donald Trump amerikai elnök megint hathatósan tett (Grönland, vámok, új kereskedelmi háború) azért, hogy hivatalba lépésének első évfordulóján emlékezzenek rá, a piacok és a befektetők egyaránt. A részvényeket mindenhol adták a befektetők, a volatilitást jelző index látványosan megmozdult, a dollárt ütni kezdték, az amerikai kötvényhozamok emelkednek, az arany új csúcsra menetelt. A "Sell America" kereskedési stratégia megint felsejlik, ilyen legutóbb tavaly áprilisban történt, Trump vámbejelentéseinek idején.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×