eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Rishi Sunak brit miniszterelnök egy szakmunkásképző iskolában tett látogatáson, a coventryi Manufacturing Technology Centre-ben (MTC) 2024. március 18-án.
Nyitókép: MTI/AP/Reuters pool/Carl Recine

Padlón a brit infláció - ha nem nézzük az apróbetűt...

Egy jó és egy rossz hírt is kaptak április kezdetére a britek: 2 százalék alá esett az üzletekben az infláció. Viszont eljött a „Nemzeti Áremelés Nap” néven emlegetett korrekció időpontja. Hogy ez mivel jár, annak járt utána az InfoRádió.

Miközben Rishi Sunak brit miniszterelnököt még mindig le akarja váltani pártja néhány keményvonalas képviselője, a kormányfő egyik aduásza az, hogy 11 százalékról 3,4 százalékra mérsékelte az inflációt. Sőt, egy számára előnyösebb számmal is dobálózhat: az üzletekben 2 százalékosra lassult a drágulás üteme.

Ezek a hírek bizakodással töltötték el a briteket, akiknek egy része megfeledkezett a nem éppen áprilisi tréfaként belengetett fekete levesről, avagy az ironikusan Nemzeti Áremelés Napjaként emlegetett április 1-ről; hiába a Sunak-kormány eredményei az infláció elleni harcban, ha amit a polgárnak az egyik kézzel adnak, a másikkal visszaveszik.

Az áremelési napon egy sor számla drágul, például a mobil- és internet-előfizetések a szolgáltató által a kisbetűs részbe rejtett „infláció+3,9 százalékkal”. A számok nyelvére lefordítva: sok ügyfél áprilistól 8 százalékkal többet fizet, mint eddig.

Hogy miért kell 4 százalékot hozzátenni az inflációhoz, az rejtély, illetve a cégek különböző PR-nyilatkozatokkal próbálják ilyenkor magyarázni, hogy többet fektetnek a szolgáltatásaikba, és hogy ezzel az ügyfél jár jól.

További csapás a briteknek az önkormányzati adók 5 százalékos emelkedése, miközben több önkormányzat különböző szolgáltatásokat vág vissza, például az éjszakai utcai világítást, mivel a csőd szélén táncol.

Angliában és Walesben áprilisban átlagosan 6 százalékkal emelkednek a víz- és szennyvízdíjak is, miközben tombol a botrány a folyókba került szennyvíz miatt. A hétvégén például a Temzén folyt hagyományos Oxford-Cambridge evezős verseny résztvevőit figyelmeztették, hogy baktérium-fertőzést kaphatnak.

Felmegy a de facto televízió-adó, a BBC előfizetési díja, amit minden tévékészülékkel rendelkezőnek kell fizetnie, függetlenül attól, hogy nézi-e a köztévé adásait vagy hallgatja-e rádióműsorait. Ez most már 159 font (73 400 forint).

Drágul a gépjárművek adója is.

A mérleg másik serpenyőjében: 10-ről 8 százalékra csökken a társadalombiztosítási járulék és lejjebb szállítják az energiaár-sapkát. Azaz az otthonoknak garantáltan 238 fonttal, 110 ezer forinttal kevesebbet kell majd fizetni villanyért és gázért évente.

Emellett kedvezményt kapnak a családi pótlékra jogosult szülők is, akiknél megemelik azt a jövedelemlimitet, amíg még jogosultak a pénzre.

Ha a britek hagyományos levélben akarnak panaszt emelni a szolgáltatójuknál, akkor ez is drágább lesz a számukra, mivel felment a bélyegek ára is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×