eur:
411.21
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A kiadatási törvény módosítását célzó tervezet ellen tiltakozók a hongkongi törvényhozás épületében, miután behatoltak oda 2019. július 1-jén. A tüntetők vezető törvényhozók portréit szaggatták le és demokráciapárti jelszavakat festettek a falakra. Július 1-je Hongkong visszacsatolásának évfordulója, a brit koronagyarmat 1997-ben ezen a napon került vissza különleges közigazgatási övezetként Kína fennhatósága alá.
Nyitókép: MTI/EPA/Jerome Favre

Kicenzúrázták az eldurvult tüntetés jeleneteit a tévében

A kormányépület ostroma után egy időre visszatért a nyugalom Hongkong utcáira. A rendőrség az éjszaka eltávolította a tüntetőket és rendbontókat. A megmozdulások egy ellentmondásos törvénytervezet miatt robbantak ki, amely lehetővé tenné hogy Kínának adjanak ki hongkongi állampolgárokat.

Ugyan Hongkong egyfelől Kína része, másfelől viszont a volt gyarmattartó britek azzal a feltétellel adták vissza, hogy

„nagyfokú autonómiát” élvezhet az „egy ország, két rendszer” elvet követve.

Ennek részeként nem korlátozzák a tüntetéseket és a területnek saját igazságszolgáltatási rendszere van.

A hétmillió hongkongi etnikailag kínai, de döntő többségük nem érez kulturális közösséget a Kínai Kommunista Párt által vezetett anyaországgal. A brit uralom idején tapasztalt szabadság után

nem nézik jó szemmel a pekingi vezetés befolyását,

és a hongkongi törvényhozás egy részét a Népköztársaság kinevezettjének és szimpatizánsának tartják. Nem népszerűek a kínai turisták sem, akik sokak szerint gorombák és nem tartják tiszteletben a helyi szokásokat.

Ebben az atmoszférában és a korábbi, szélesebb demokráciát követelő diáktüntetések ismeretében nem meglepő, hogy

az utóbbi hetekben százezrek vonultak az utcákra,

amikor a területet kormányzó Carrie Lam egy olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely lehetővé tenné, hogy Kínának adjanak ki ott elkövetett bűncselekményekkel vádolt hongkongi polgárokat – akik szerint a kínai igazságszolgáltatás erőszakkal kényszerít ki vallomásokat és magyarázat nélkül, hosszú időre eltűntet embereket.

Nemcsak a diákok, de az üzleti közösség és jogászok is aggódnak, mert szerintük nem garantált az igazságos eljárás Kínában.

Peking közben élesen elítélte és jogsértőnek nevezte a tüntetőket, akik közül hétfőn este több száz ember rohamozta meg a helyi kormányrezidencia épületét. Betörtek az épületbe, amelynek egyik részén megerősített plexiüveggel találták szemben magukat. Ezt órákon át ütve végül betörték és törni-zúzni kezdtek.

A tüntetők békés része azzal vádolta a rendőrséget, hogy órákon át tétlenül szemlélte a rendbontást és egyik vezetőjük felvetette, hogy Peking kezére játszó provokátorok pusztíthattak.

Lam közben felfüggesztette a törvény vitáját, de az elégedetlenség olyan szintet ért el, hogy

a tiltakozók elkezdték követelni a „hongkongi Vasladynek” nevezett politikus lemondását.

Kínában mindeközben a cenzorok mindent elkövetnek, hogy ne szivárogjanak át hírek a hongkongi tüntetésekről. A BBC és CNN élő adásaiban például elsötétült a képernyő, amikor a tiltakozásról szóló jelentések kerültek sorra – nem mintha ezek túl sok vizet kavarnának, mert amúgy is csak az elit otthonaiban és szállodákban elérhetők.

A hivatalos kínai média pedig inkább arról az ünnepi koncertről írt, amelyet a brit gyarmati uralom vége és Hongkong visszaadása évfordulója alkalmából rendeztek. A tüntetőket a párt angol nyelvű szócsövének tartott Global Times említette: „vak arroganciát és haragot tanúsító tiltakozók teljességgel megsértették a jogot és rendet” – írta.

A sokat támadott kiadatási törvényjavaslat apropója egy sokkoló gyilkosság volt:

egy húszéves hongkongi fiatal egy tajvani romantikus utazás idején kirobbant veszekedésben megölte 19 éves barátnőjét. Először a poggyászuk miatt vitatkoztak össze, de a lány elmondta a fiúnak, hogy másvalakitől terhes és még egy mással felvett szexvideót is mutatott neki.

A férfi elrejtette a nő holttestét és hazatért. Tettét végül otthon bevallotta, de Tajvan nem tudta elérni kiadatását. Hongkongban csak pénzmosás miatt tudták elítélni és az ősszel már szabadulhat is. Carrie Lam ezt az ügyet kihasználva próbálta elfogadtatni az erőszakos tiltakozást kiváltó kiadatási törvényt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×