Infostart.hu
eur:
387.62
usd:
329.19
bux:
110924.92
2025. december 29. hétfő Tamara, Tamás
Elfogyott a pénz, bezár az amerikai szövetségi állam

Elfogyott a pénz, bezár az amerikai szövetségi állam

Az amerikai Kongresszus alsóháza sürgősségi törvényt fogadott el, amellyel meg akarja akadályozni, hogy a szövetségi állam fizetésképtelenséget jelentsen a hétvégén. Úgy tűnik azonban, hogy a Donald Trumppal szembehelyezkedő szenátusi demokraták készek megakadályozni a végrehajtását.

Washingtonban a képviselőház 230 „igen” és 197 „nem” szavazattal elfogadta a sürgősségi finanszírozási törvényt, amely megakadályozhatja, hogy a hétvégén - amerikai szóhasználattal élve -

„bezárjon a szövetségi állam”. 

Ilyen eset demokrata és republikánus elnökök kormányzása idején is többször előfordult az Egyesült Államokban. A helyzet azzal jár, hogy bezárnak a szövetségi intézmények - például nemzeti parkok is -, és a szövetségi közalkalmazottak nem kapnak fizetést.

Az amerikai szövetségi állam finanszírozását biztosító számlákról péntek este fogy el a pénz, és a törvény lehetővé teszi, hogy február közepéig fizetni tudják a számlákat. A szavazást megelőzően azonban Trump elnök ellentmondásos jeleket küldött, miközben a szenátusban demokrata ellenzéke késznek mutatkozott megtorpedózni a megoldást.

A felsőházban 12 demokrata szavazatra van szükség a törvény jóváhagyásához, de úgy tűnik, erre kevés az esély.

A demokraták engedményeket követelnek Trumptól,

többek között, hogy ne deportálják az országba gyerekként behozott illegális bevándorlókat, növeljék a kiadásokat és nyújtsanak pénzügyi segélyt a hurrikánok sújtotta és az Egyesült Államokhoz tatozó Puerto Ricónak.

A szenátus péntekre halasztotta a szavazást a kérdésről, és Trump trágár megjegyzése a bevándorlási ügyben felhergelte a demokrata szenátorokat. Ezért úgy tűnik, hogy a finanszírozási törvény nemcsak hogy elbukik a felsőházban, de a demokrata szenátorok még olyan javaslatot is napirendre akarnak tűzni, amivel – kijelentései miatt – megrovásban részesítenék az elnököt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Donald Trump Kijevbe is kész elutazni a béke érdekében

Donald Trump szerint a kelet-ukrajnai Donbasz régió kérdésében „is sikerült közelebb kerülni az egyetértéshez”. Az amerikai elnök Volodimir Zelenszkijjel tárgyalt Floridában. Az ukrán elnök szerint a 20 pontra szűkített béketervezetről „90 százalékban sikerült megállapodni”. Egy végleges békemegállapodás Trump szerint „néhány héten belül” létrejöhet, de az sem zárható ki, hogy meghiúsul az egyezség.
"Utolsó simítások" a béketervben, nem pihen az orosz légierő - Háborús híreink hétfőn

"Utolsó simítások" a béketervben, nem pihen az orosz légierő - Háborús híreink hétfőn

Vasárnap Floridában találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán és Donald Trump amerikai elnök. Trump szerint már tényleg csak az utolsó simítások vannak hátra az orosz-ukrán béketervben, a Kijev számára nyújtandó biztonsági garanciákról pedig elvileg meg is egyeztek. A Kreml figyelmeztetett: ha tárgyalásos úton nem sikerül rendezni a helyzetet, folytatódni fognak a támadások. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×