eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Mégsem fegyverzik fel az embereket

Elutasította a cseh politikusok többsége és a társadalom nagy része is Milan Chovanec cseh belügyminiszter hét elején tett alkotmánymódosító javaslatát, amely szerint az Európa nagyvárosaiban elkövetett terrortámadásokra válaszul rögzítették volna az alkotmányban, hogy a törvényes fegyvertartók szükség esetén használhassák fegyverüket a terroristák ellen.

A cseh belügyi tárca vezetője azt indítványozta, hogy az alkotmányban rögzítsék a fegyverviseléshez való jogot. Milan Chovanec úgy véli, ha a csehek fegyvert tarthatnának maguknál, kisebb lenne az esélye egy, a nizzaihoz vagy a berlinihez hasonló tavalyi terrortámadásnak.

A miniszter úgy véli, a támadásra készülők esélyeit csökkentené, ha tudnák, hogy a cseh állampolgárok képesek az aktív és gyors védelemre. Chovanec azonban azt szeretné, ha a fegyverkezési jogszabályok módosítása csak a cseheket érintené, és nem vonatkozna a Csehországban élő, más uniós országok állampolgáraira.

A tárcavezető elképzelése azonban kormánytársai körében sem talált pozitív visszhangra. Milan Stěch, a szenátus szociáldemokrata elnöke ugyan logikusnak tartja az elképzelést, ám attól tart, hogy a lakosság nagy része nem kellően képzett ahhoz, hogy felmérje a helyzetet egy esetleges terrortámadás előtt.

Jiří Dienstbier volt szociáldemokrata emberi jogi miniszter egyenesen a szociáldemokrata politika csődjének tartaná, ha felfegyvereznék az embereket, és ezáltal a saját kezükbe adnák az igazságszolgáltatást. „A biztonság garantálása az állam feladata” – jegyezte meg Twitter-üzenetében.

Többen kifogásolták azt is, hogy Chovanec alkotmánymódosítást javasolt. Ján Kysela alkotmánybíró szerint ez felesleges, mert ezeket a dolgokat a rendes törvények szintjén kell szabályozni. A belügyminiszter kezdeményezésének elfogadásához a 200 tagú alsóház legalább háromötödének, illetve a felsőház jelen lévő tagjai háromötödének támogatása szükséges. 

A 10 millió lakosú Csehországban jelenleg mintegy 800 ezer törvényesen nyilvántartott lőfegyver van magánkézben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×