eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A szlovák minisztereket faggatják Brüsszelben

A szlovák minisztereket faggatják Brüsszelben

A szlovák kormány miniszterei a hét eleje óta komoly megpróbáltatásokat élnek át Brüsszelben. Az Európai Parlament szakbizottságaiban folyik a meghallgatásuk. Politikai és szakmai kérdésekre egyaránt válaszolniuk kell. Az uniós elnökséggel összefüggő kérdéseken kívül a migráció és belpolitikai témák, mint például a kettős állampolgárság ügye is terítékre került.

Milyen jövője van Európának a Brexit után és helyes dolog-e támogatni az unió bővítését, ha a britek éppen kilépnek? – ilyen és ehhez hasonló kérdéseket kapott Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter az Európai Parlament Külügyi Bizottságának ülésén. „Ez az egyik hivatalos politikánk, számunkra fontos, hogy szomszédainkat mélyreható reformokra motiváljuk. Ahhoz, hogy ez lehetséges legyen, perspektívát kell maguk előtt látniuk” – mondta a külügyminiszter.

Lucia Žitňanská igazságügyi miniszter pedig azokra a kérdésekre válaszolt a leggyakrabban, amelyek a közös európai ügyész hatáskörére vonatkoztak. Az ő feladata lenne, hogy a pénzügyi csalásokra és a határokon átnyúló súlyos bűncselekményekre is megoldást találjon. „Egy hatékony eszközként kell jelen lennie, nem pedig önmagáért létező intézményként” – magyarázta Žitňanská.

Belpolitikai kérdések iránt is volt érdeklődés, például, hogy mikor ratifikálja Szlovákia az isztambuli szerződést. Robert Kaliňák belügyminiszternek arra vonatkozó kérdést is feltettek, hogy mi a helyzet a korrupció terén, utalva arra, hogy a szlovák tárcavezető érintett lehet egy adócsalási ügyben. A belügyminiszter viszont kitért a válaszadás elől. A képviselők többsége azt is megkérdezte Kaliňáktól, hogy milyen megoldásokat ajánlott eddig Szlovákia a migrációs válság kezelésére. A belügyi vezető úgy válaszolt, hogy Szlovákiának nincsenek tapasztalatai a menekültek integrációjával kapcsolatban, de fokozatosan tanulja azt.

Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának meghallgatásán Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártjának EP-képviselője a merev szlovák állampolgársági törvény megváltoztatásának szükségességét hangsúlyozta. Ugyanis a szlovák jogszabály értelmében elveszíti a szlovák állampolgárságát az a személy, aki egy másik állam állampolgárságát felveszi. Csáky írásos dokumentumot adott át a szlovák belügyminiszternek a javaslat kapcsán, és hangsúlyozta, elvárja, hogy a szlovák belügy egy hónapon belül cselekedjen az ügyben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×