eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Dönthet-e népszavazás a vallásszabadságról?

Pártállástól függően értékelték a német politikusok és vezető közéleti személyiségek a vasárnapi svájci népszavazás eredményét, amely szerint nem épülhetnek újabb minaretek az alpesi országban. Míg a lapok kommentárjai általában a más vallásúak iránti megértés és türelem mellett tették le a garast, a legnagyobb kormánypárt belpolitikai szakértője megértéssel nyilatkozott a svájciak aggodalmairól.

A berlini kormány-koalícióban résztvevő kereszténydemokrata párt belpolitikai szóvivője hangsúlyozta, hogy a svájci népszavazás eredményét Németországban is komolyan kell venni. Mint Wolfgang Bosbach fogalmazott, ezzel a svájciak kifejezésre juttatták az iszlám terjedésétől való félelmüket, ami a németektől sem áll távol.

Oktalanság lenne öntelten bírálni az alpesi ország lakosságának döntését, mondta és rámutatott arra, hogy a népszavazás kimenetele jól bizonyítja a tényleges közvélemény és a nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási adatok közti különbséget.

Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt ugyancsak belpolitikai kérdésekben illetékes szakértője viszont arra mutatott rá, hogy a vallásszabadság szavatolásával együtt jár az imaházak és templomok építésének engedélyezése is. Sebastian Edathy kifejtette, hogy Németországban az alkotmányba ütközne, ha a lakosság Svájchoz hasonlóan népszavazás keretében foglalna állást a minaretek tilalma mellett.

A szintén ellenzéki Zöldpárt nevében Kathrin Göring Eckhardt, aki az evangélikus egyházban is magas tisztséget tölt be, úgy vélte, hogy a vallásszabadságot nem lehet népszavazásra bocsátani. Hozzáfűzte, hogy Svájcban ugyan a minaretépítés volt a tét, emögött azonban a rasszista indítékok húzódtak meg. A zöldpárti politikus bírálta Wolfgang Bosbach nyilatkozatát is, mert - szerinte - Németországban nem tesznek meg mindent az idegenek integrálására.

A németországi török szervezetének elnökhelyettese szintén csalódással nyilatkozott a svájci döntésről és hangsúlyozta, hogy az olyan alapvető emberi jogokról, mint a vallásszabadság biztosítása, nem lehet népszavazás útján dönteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×