eur:
396.31
usd:
354.6
bux:
74905.79
2024. szeptember 27. péntek Adalbert
Europa Clipper. Forrás: NASA
Nyitókép: Forrás: NASA

Hamarosan kiderül, egyedül vagyunk-e a Naprendszerben

A NASA pár hét múlva indítja azt az űrszondát, amely megállapíthatja, lehet-e élet a Jupiter egy holdján.

Az Europa Clipper nevű űrjármű fellövése tizenhárom hónapot késett, mert a tudósok nem voltak biztosak abban, hogy a szonda elektromos berendezései képesek lesznek-e ellenállni a Jupiterből áradó óriási sugárzásnak. Hosszú tesztelés után most úgy döntöttek, hogy a berendezések nagy valószínűséggel működőképesek maradnak az óriás bolygó közelében is – írja a CNN.

A Jupiter az ötödik bolygó a Naptól, és messze a legnagyobb a Naprendszerben. Óriásbolygó, tömege két és félszerese az összes többi bolygó együttes tömegének. Főként hidrogénből áll, tömegének egynegyedét hélium teszi ki, míg sziklás magja nehezebb elemeket is tartalmazhat. Gyors forgása miatt alakja egy lapított gömbhöz hasonlít. A külső atmoszférája láthatóan számos sávra oszlik a különböző szélességi körökön, turbulenciát és viharokat okozva ezek határain. Kiemelkedő látványosság a Nagy Vörös Folt, egy óriási vihar, amit már a 17. században is megfigyeltek.

A Voyager-1 űrszonda által készített felvétel a Jupiterről. Forrás: Wikipédia
A Voyager-1 űrszonda által készített felvétel a Jupiterről. Forrás: Wikipédia

Bár a bolygó önmagában is rendkívül figyelemreméltó, a tudósok érdeklődése most mégis egyik holdja, az Európa felé irányult. Azt gyanítják ugyanis, hogy a felszínét borító vastag jégréteg alatt hatalmas, sós vizű óceánt rejt, amelyben élet is lehet. Az eddig vizsgálatok ugyanis azt igazolták, hogy az Európa óceánjában (amelyben talán több víz van, mint a Föld valamennyi tengerében összesen) megtalálhatók mindazok az elemek, amelyek az élet kialakulásához szükségesek.

Persze az élethez a vízen és bizonyos kémiai elemeken kívül energia is kell, de a Jupter és holdjai olyan messze vannak a Naptól, hogy onnan már nem érkezhet ilyen. Ellenben a hatalmas tömegű Jupiter rendkívül erős elektromágneses sugárzást bocsát ki. Ez egy egyszerű, 20 MHz-es sávban működő rádióval a Földön is érzékelhető. A tudósok azt gyanítják, hogy a rendkívüli sugárzás miatt az Európa óceánja állandó ár-apály mozgást végez, ez pedig elegendő energiát termelhet az élő szervezetek kialakulásához.

Művészi grafikán az űrszonda, amint az Európa közelében repül, a háttérben a Jupiterrel. Forrás: NASA
Művészi grafikán az űrszonda, amint az Európa közelében repül, a háttérben a Jupiterrel. Forrás: NASA

A NASA Europa Clipper programjának egyik kutatója, Curt Niebur elmondta a CNN-nek, hogy amióta 2003-ban csatlakozott a kutatásokhoz, minden év nagyon kemény munkával telt. "De a legnehezebb dolgunk tavaly nyáron volt, amikor kis híján kudarcba fulladt az egész vállalkozás" – nyilatkozta. A tudósokra óriási nyomás nehezedett, mert a kutatójárművet csak bizonyos időnként – úgynevezett indítási ablakokban – lehet felbocsátani. Ekkor áll a Föld és a Jupiter egymáshoz viszonyítva olyan helyzetben, hogy az űrszonda elérheti az Európa holdat. A legközelebbi ablak pár nap múlva nyílik, és október 10-én bezárul.

Közeli felvétel az Európát borító jégburok felszínéről. Forrás: Wikipédia
Közeli felvétel az Európát borító jégburok felszínéről. Forrás: Wikipédia

Márpedig a tudósok nem akarják elszalasztani ezt a lehetőséget, mert ahogy Curt Niebur hangsúlyozta: "Ezúttal nem egy olyan égitestet vizsgálnánk, ahol évmilliárdokkal ezelőtt élet lehetett, hanem olyat, ahol most is lehet." Persze az Europa Clipper nem azt fogja felderíteni, hogy a jég alatti óceánban vannak-e élőlények, hanem csak azt: rendelkezésre állnak-e azok a feltételek, amelyek az élet kialakulásához kellenek.

"Ha a válasz igen, akkor jöhet a következő expedíció, ami már az élet konkrét bizonyítékait keresi majd. Nagyon fontos, hogy az Európa óceánjában a földitől teljesen függetlenül jött létre élet" – közölte a NASA tudósa. Mint mondta, ha beigazolódik az a feltételezés, hogy víz, energia és bizonyos anyagok jelenléte elég az élet kialakulásához, akkor ezzel határozott választ kapunk arra kérdésünkre: egyedül vagyunk-e a naprendszerben?

Címlapról ajánljuk
Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Kormányválság alakult ki Csehországban, koalíciós tárgyalások jönnek

Azután, hogy Petr Fiala miniszterelnök kedden bejelentette, meneszteni kívánja a kabinetből Ivan Bartos kalózpárti kormányfőhelyettest és regionális fejlesztési minisztert, mert nem elégedett a munkájával, a Kalózpártnál "robbant a bomba". Bartos szerint Fiala megszegte a koalíciós szerződést.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.27. péntek, 18:00
Steinbach József
a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke
Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Megváltoztatja nukleáris doktrínáját Oroszország, Vuhledárban folynak a harcok – Háborús híreink csütörtökön

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán bejelentette, megváltoztatja Oroszország nukleáris doktrínáját, kifejezetten azzal a céllal, hogy szükség esetén atomcsapást tudjon mérni Ukrajnára. Eszerint nukleáris csapással lenne sújtható egy olyan agresszor állam is, amely nem rendelkezik nukleáris fegyverrel, de egy másik, atomfegyverekkel rendelkező ország támogatását élvezi. Utóbbi az Egyesült Államokra és Ukrajnára vonatkozhat. Orosz jelentések szerint újabb két települést foglaltak el Donyeck megyében, és már az egykor 14 ezres város, Vuhledár belterületén folynak a harcok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×