eur:
413.36
usd:
400.94
bux:
85503.52
2025. január 20. hétfő Fábián, Sebestyén
Nyitókép: Abstract Aerial Art/Getty Images

Új meteorológiai fogalmat tanulunk meg most: lejtővihar

Péntektől vasárnapig várhatóan az Alpok lábánál, az északnyugati országrészben, illetve a Dunántúli-középhegység lábánál is többször ki fog alakulni lejtővihar, ami különösen a Balaton felett eredményezhet akár többször is óránkénti 100 kilométeres sebességet meghaladó széllökéseket.

Péntektől vasárnapig az Alpok lábánál, az északnyugati országrészben, illetve a Dunántúli-középhegység lábánál is többször kialakulhat lejtővihar - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán csütörtökön.

Azt írták, a Boris ciklonhoz a kiadós csapadék mellett az ország nyugati felében többfelé erősen viharos szél is fog társulni a hétvégén.

A beáramló hideg levegő és a ciklonban kialakuló igen nagy légnyomáskülönbség keltette szelet egyes helyeken még tovább fogja fokozni az úgynevezett lejtővihar jelensége. A lejtővihar a hegyek széliránnyal ellentétes oldalán kialakuló szélerősödés, amikor a levegő a hegygerincen átbukva egy nagyon keskeny csatornába szorul a felszín közelében, emiatt pedig áramlása tovább gyorsul.

Megjegyezték: a középpontjával az Alföldön elhelyezkedő erős ciklonok különösen kedveznek a dunántúli hegyek lábánál a jelenség kialakulásához.

Címlapról ajánljuk

Kegyelmet kapott a TikTok Donald Trumptól

Az Egyesült Államokban megkezdték a TikTok video-megosztó szolgáltatás helyreállítását, miután szombaton egy bírósági tiltásra hivatkozva letiltották a hozzáférést. A lépésre azután került sor, hogy Donald Trump megválasztott elnök jelezte, haladékot ad a cégnek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.20. hétfő, 18:00
Egeresi Zoltán
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa, Törökország-kutató
Fontos döntés előtt áll az Európai Unió: kibontakozóban az LNG dilemma

Fontos döntés előtt áll az Európai Unió: kibontakozóban az LNG dilemma

Donald Trump nemrég figyelmeztette az Európai Uniót: ha nem növeli az amerikai olaj- és gázimportot, vámokkal kell számolnia. Miközben az EU 2027-re tűzte ki célul az orosz fosszilis energiaforrások teljes elhagyását, a helyettesítés komoly költségekkel járhat. Eközben az uniós gáz ára közel háromszor annyiba kerül, mint az amerikai. Az EU eddig 10,3 millió tonna amerikai LNG-re kötött szerződést az épülő terminálokból, de további 9,5 millió tonna még szabadon leköthető - ez pedig azt jelenti, hogy az orosz LNG import teljesen kiváltható lenne ezekből az amerikai kapacitásokból - írta meg a Financial Times.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×