eur:
408.86
usd:
390.52
bux:
85235.65
2025. január 24. péntek Timót
Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár beszédet mond Lotz Károly Ménes című restaurált festményének átadásán a Gödöllői Királyi Kastélyban 2024. február 14-én. A kép visszakerült eredeti helyére, a kastély lovardájába; az 1930-as évekig Gödöllőn volt, aztán mostoha körülmények közé került a Nemzeti Galéria raktárába.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Új látványossággal gazdagodott a Gödöllői Királyi Kastély - fotók

Visszakerült eredeti helyére, a Gödöllői Királyi Kastély lovardájába Lotz Károly Ménes című képe. A szerdai átadón Vincze Máté hangsúlyozta: a mostani ünnepség többről szól, mint egy festmény visszaadása és restaurálása, ünnepeljük egyben a kulturális tereink megújulását is.

A közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány az elmúlt 14 évben több mint 620 milliárd forintos beruházást hajtott végre a kulturális infrastruktúra területén.

"Mi magyarok azt gondoljuk magunkról, hogy mi vagyunk az az ország, az a nemzet, amely erején felül teljesít, ha kulturális értékek megőrzéséről van szó, európaiak vagyunk, bekapcsolódunk az európai kultúrába" - mutatott rá, hozzátéve, hogy mindennek a Gödöllői Királyi Kastély volt lovardája és maga a kastély is tökéletes leképezése.

Képek a restaurálásról:

Meszlényi Edit, a Magyar Nemzeti Galéria osztályvezetője elmondta, hogy Lotz Károly a Ménest 1880-ban festette állami megrendelésre, és eredetileg a kisbéri méntelep nagytermébe szánták. Az elkészült képet Lotz az Országos Képzőművészeti Társulat 1881. tavaszi tárlatán mutatta be a Műcsarnokban, ahol hatalmas sikert aratott. A kép végül a Gödöllői Királyi Kastély lovardájában találta meg otthonát - fűzte hozzá az osztályvezető.

Gödöllő, 2024. február 14.
Résztvevők Lotz Károly Ménes című restaurált festményének átadásán a Gödöllői Királyi Kastélyban 2024. február 14-én. A kép visszakerült eredeti helyére, a kastély lovardájába; az 1930-as évekig Gödöllőn volt, aztán mostoha körülmények közé került a Nemzeti Galéria raktárába.
MTI/Koszticsák Szilárd
Résztvevők Lotz Károly Ménes című restaurált festményének átadásán a Gödöllői Királyi Kastélyban 2024. február 14-én. MTI/Koszticsák Szilárd

A kép történetét bemutató tabló szerint a festmény az 1930-as években került a kastélyból a Budai Palotába. A II. világháború során megsérült, majd a Magyar Nemzeti Galéria raktárába került feltekert állapotban, vakkeret és díszkeret nélkül. 2018 elején sikerült beazonosítani a gödöllői lovarda belsejéről készült archív fénykép és a Lotz Károly születésének 100. évfordulójára 1933-ban készített emlékkiállítás katalógusában lévő fotó segítségével. A restaurálást - amelyre a Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft. miniszteri különkeretet kapott - a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria restaurátorcsapata végezte.

Címlapról ajánljuk
Bombafenyegetések: bevetették a rendőr hackereket
Videó

Bombafenyegetések: bevetették a "rendőr hackereket"

Az iskolákat csütörtök reggeli bombafenyegetés-hullámmal kapcsolatos intézkedésekről kiderült: több tíz esetben a tűzszerészeknek is ki kellett vonulniuk, illetve volt olyan hely, ahova péntek reggel hívták a fenyegetés miatt a rendőröket. Megváltozott a bűncselekmény minősítése a nyomozásban, erre komoly ok van.

Gyökeres változást hozhat a német választási kampányban az aschaffenburgi merénylet

Egész Németországot megrázta a bajorországi Aschaffenburgban egy afgán menekült által elkövetett, óvodás elleni merénylet. Egy hónappal az előre hozott választások előtt a történtek alapvető változást hozhatnak a parlamenti pártok erőviszonyában.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 24. 06:25
×
×
×
×