Balog Zoltán szerint nincs olyan karácsony, amikor ne lennének olyan emberek, akik bajban vannak, kiszolgáltatottak, és lelkileg nem készek a karácsony üzenetére, függetlenül a világhelyzettől. „Vagy azért, mert túl sok van neki, és azt hiszik, ők a saját életükben a főnökök, vagy azért, mert túl kevés van nekik” – magyarázta a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, kiemelve, hogy – már csak Kárpátalja miatt is – az Ukrajnában zajló háború volt a legmegrázóbb a magyar református közösségnek az idei évben.
A Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke hozzátette: az idei karácsony legfőbb üzenete az, hogy lesz karácsony, és most is ünnep lesz. Amikor annyi minden változik az életben, és a neheze még hátra van, milyen jó azt mondani, hogy valami nem változik – mutatott rá Balog Zoltán, emlékeztetve, hogy a karácsony alapüzenete nem az, hogy több, szebb és drágább ajándékot tudunk venni, vagy hogy kifinomultabb ünnepi fogást tudunk készíteni, hanem az, amit a prófécia mond:
Emmanuel, velünk, az Isten!, és ez nem változik.
Balog Zoltán azt is kiemelte, az állandó üzenetet természetesen tudni kell lefordítani és megérteni a változó világban, ennek hirdetése pedig az egyház feladata kell hogy legyen. Ez pedig a baj és nehézség helyzetében sokszor sokkal nagyobb bátorítás, mint amikor úgy gondolja az ember, maga is elvan, nincs szüksége senkire – mondta.
Idei karácsonyi istentiszteleten azt fogja hangsúlyozni, hogy a változó világban az Isten szeretete úgy állandó, hogy közben aktuális, ami egy személyre szabott üzenet: „Isten úgy jön hozzánk karácsonykor, abban a helyzetben vesz minket komolyan, figyel ránk, amiben vagyunk” – fogalmazott Balog Zoltán, megjegyezve: a kereszténység nem egy általános, minden emberre vonatkozó megváltástant közvetít, hanem a teremtő-szabadító Istennek a személyes figyelmét minden ember életére. Minden ember a saját élethelyzetéből kiindulva mondhatja el, hogy neki most hogyan van szüksége erre a figyelemre abban a bajban, vagy abban az örömben, amiben éppen van – emelte ki.