eur:
411.36
usd:
395.16
bux:
0
2024. december 27. péntek János

Drámai segélykérő palackposta a Tiszából

1956-os forradalmárok egy palackban a Tiszába dobott segélykérő levelét mutatják be kamarakiállításon a szegedi Móra Ferenc Múzeumban keddtől.

Az üvegpalackot 1962. május 25-én egy hatodik osztályos tanuló találta a Tiszában a vajdasági Zentánál. A diák kihalászta az üveget, melyben egy néhány soros, drámai segítségkérő üzenetet talált: "1956. XI. 15. Magyarok! Segítség! Az oroszok nemsokára ki fognak végezni és társaimat is, mert Magyarok vagyunk. Itt a Tisza Partján. Harcolunk a szabad Magyarországért! HAZÁÉRT! Míg elmentek, megírtam ezt. Vizesüvegembe tettem. Kifogyott a töltő tollam. Segítség! Véremmel írok! Csongrádtól 3 km északra a füzesben. Magyarok! Szabadítsatok ki!"

Nem tudni, ki írhatta ezeket a sorokat, és így a szerző további sorsa sem ismert. A rendkívüli történeti forrásnak számító, megrázó sorokat tartalmazó dokumentumot hosszú évtizedeken keresztül a zentai múzeum raktárában őrizték. A drámai üzenetet a szegedi Móra Ferenc Múzeum közösségi terében mutatják be egy kamarakiállítás keretében keddtől.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×