Infostart.hu
eur:
378.95
usd:
319.29
bux:
130202.21
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Elon Musk dél-afrikai-amerikai milliárdos üzletember (k) az olasz Jannik Sinner és az amerikai Taylor Fritz mérkőzésén az amerikai nemzetközi teniszbajnokság férfi egyéni versenyének döntőjében a New York-i Flushing Meadowsban 2024. szeptember 8-án.
Nyitókép: MTI/EPA/C. J. Gunther

Biró András: a közösségi platformok is az államok közötti összeütközések csataterévé válhatnak

Egyetlen önjelölt, világmegváltó ötletekkel rendelkező milliárdos tevékenysége iránt sem érdemes lelkesedni – mondta az InfoRádióban a XXI. Század Intézet kutatója, de Biró András szerint a beavatkozási kísérletek szempontjából nem lehet egy lapon említeni Elon Musk mostani tevékenységét Soros Györgyével.

Nagy vitát váltott ki Elon Musk és Alice Weidel, az Alternatíva Németországért párt vezetője közötti közelmúltbeli beszélgetés az amerikai milliárdos által tulajdonolt X közösségi platformon. A Trump-kormányzat leendő minisztere többek között kijelentette, hogy Németországot csak az AfD mentheti meg, és aki változást akar Németországban, annak erősen javasolja, hogy szavazzon a pártra. Emiatt Muskot a németországi választási kampány befolyásolásával is megvádolták.

Biró András, a XXI. Század Intézet kutatója ennek kapcsán az InfoRádióban arra figyelmeztetett, hogy noha "egyetlen önjelölt, világmegváltó ötletekkel rendelkező milliárdos tevékenysége iránt sem érdemes túlzottan lelkesedni, hívják azt Elon Musknak, Soros Györgynek vagy akár Bill Gatesnek", de Musk mostani akcióját szerinte nem lehet egy napon említeni Soros Györgyével, aki különböző szervezeteken, alapítványokon keresztül négy évtizede végez befolyásolást a saját céljai érdekében. Ehhez képest szerinte az, hogy Elon Musk az X-en platformot biztosított Alice Weidelnek, az AfD társelnökének arra, hogy kifejtse a gondolatait bizonyos kérdésekben, sokkal kevésbé jelentős. Ráadásul az AfD-nek Németországban nem biztosítanak fórumot a fősodratú médiában, Musknak viszont tetszik az AfD politikája, ezért állt mellé.

"Ebben az esetben pusztán arról volt szó, hogy Musk valamennyire próbált egyenlő feltételeket biztosítani, hiszen az AfD a társadalomban élvezett támogatásához képest sokkal kisebb lehetőséget kap a programjának a bemutatására" – értékelt Biró András.

A közösségi platformokkal szemben visszatérő vád, hogy megpróbálják a választásokat befolyásolni, és a kutató emlékeztetett, hogy amíg a Facebookon működtek a tényellenőrök, aki saját maguk választották ki, hogy milyen információkat vizsgálnak meg, de Mark Zuckerberg elmondta, hogy az amerikai kormányzat részéről folyamatosan felkéréseket kapott, hogy milyen cenzúrával kellene élnie. Példaként említette a Hunter Biden laptopja körül kialakult történetet, amellyel kapcsolatban olyan instrukciókat kapott a Facebook, hogy ezeket félrevezető információnak, fake newsnak kell minősíteni.

"Alapvetően semmilyen beavatkozási kísérlet nem támogatandó, nem is célszerű sok esetben, mert kontraproduktív hatást is maga után vonhat. Megváltoztak az erőviszonyok azzal, hogy Donald Trump állt az Amerikai Egyesült Államok elnökévé. A Facebook is már például kijelentette, hogy a tényellenőrökre nincs szükség" – mondta Biró András, és hozzátette, a közösségi oldalak eddig sem az objektivitásukról voltak híresek. A legfrissebb eset a romániai köztársaságielnök-választás, ahol a TikTokot vádolták meg azzal, hogy kifejezetten a végül az első, később érvénytelenített első fordulót óriási meglepetésre megnyerő jelöltet támogatta.

A kutató ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy az X-en közvetített Musk–Weidel beszélgetés inkább a nemzetközi közvéleménynek szólt, mert Németországban a Facebook és az Instagram a legnépszerűbb platform, az X-et, a korábbi Twittert nagyjából a lakosság 9 százalék használja. Ennek ellenére az interjút még tiltott kampányfinanszírozásra hivatkozva is támadják.

"Ez az egy eset a német választókat nem fogja tömegével meggyőzni arról, hogy az AfD nem egy szélsőjobboldali párt, amikor amikor a fősodornak a retorikája több mint tíz éve ez. Az interjú inkább a szélesebb nemzetközi közvéleménynek szólt, hogy bebizonyítsa, hogy az AfD nem egy radikális párt, hanem nagyon is észszerű politikát folytat, az energia kérdését, a gazdaságot vagy a migrációt illetően" – mondta Biró András.

Arról is beszélt, hogy a különböző közösségi médiumok elterjedése a világon nem egységes, például Oroszország vagy Kína is rendelkezik olyan digitális védernyővel, amely a saját lakosságát védi az úgynevezett külföldi befolyástól. Európában is felléphet hamarosan a TikTok ellen, és betiltja, ha úgy ítéli meg, hogy a kínai térnyerést szolgálja.

"A közösségi platformok is az államok közötti összeütközések csataterévé válhatnak, és ezeket használni is fogják ezek az államok, hogy a saját narratívájukat képviselhetni tudják" – mondta Biró András.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sorban álltak az érvek a cukrászdák bevonására az 5+1 akciótervbe

Sorban álltak az érvek a cukrászdák bevonására az 5+1 akciótervbe

Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke az InfoRádióban részletezte: akár bérre, akár gépek megújítására fordíthatják a forrásokat, mindenképpen kulcsfontosságú segítséget kapnak a kormányzattól; vékony a határ, hogy a cukrászda üzemeltetése megtérüljön, de a vásárló távolmaradjon az árakat látva.

„A liberális demokrácia kezdi felzabálni saját magát” – Schiffer András az Arénában

Anti-imperialistaként kutyakötelessége az embernek tiltakozni az ellen, hogyha valaki azt gondolja, egy meghatározó ország elnökeként elrendezheti más országok sorsát, de azzal sem ért egyet, hogy Donald Trumppal ellentétben az európai politikában a döntések nem megszemélyesíthetők. Schiffer András ügyvéd, korábbi országgyűlési képviselő, az LMP alapítója és korábbi társelnöke beszélt erről az InfoRádió Aréna című műsorában.
inforadio
ARÉNA
2026.02.13. péntek, 18:00
Hidasi Judit
japanológus, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem professor emeritája
Elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütötték a szoftvercégeket, estek a nemesfémek is

Elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütötték a szoftvercégeket, estek a nemesfémek is

A japán Nikkei és a dél-koreai Kospi index is új történelmi csúcsra emelkedett ma, a nyitás után pluszba lendültek az európai és az amerikai piacok is. A befektetők elsősorban a vállalati gyorsjelentésekre és a délután megjelenő amerikai makroadatra figyelnek, a heti friss munkanélküli segélykérelmek számáról kapunk mag friss statisztikát. A magyar tőzsdén az OTP és a Magyar Telekom nagyot emelkedett. Estére elromlott a hangulat Amerikában, ismét ütötték a szoftvercégeket, de az aranyat és az ezüstöt is. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×