Infostart.hu
eur:
386.16
usd:
331.76
bux:
120651.59
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
Szíria, az emberek ünneplik a rezsim bukását.
Nyitókép: Unsplash

Kinevezték Szíria új ügyvezető miniszterelnökét

Ha minden igaz, az Aszad-rezsim megdöntésében aktívan résztvevő katonai vezető jövő márciusig marad hivatalban.

Mohammed el-Bashir személyében kinevezték Szíria új ügyvezető miniszterelnökét - írja a The Guardian híradása nyomán a 24.hu.

A Bassár el-Aszad által fenntartott rezsim megdöntésében komoly szerepet vállaló katonai vezető állítólag 2025. március 1-ig maradna az átmeneti kormány élén.

Mohammed el-Bashir végzettségét tekintve eredetileg mérnök, és a hírek szerint egy kis kabinetet vezet majd, melynek fő feladata a közszolgáltatások újraindítása lesz.

El-Bashir korábban a Szíriai Megváltás Kormányának (SSG) vezetője volt, amely a HTS által irányított szervezetként működött. Ez a kormányzat Északnyugat-Szíria és Idlíb tartomány egyes részeit felügyelte, mielőtt a villámgyors offenzíva elérte volna Damaszkuszt.

Az Aszad-dinasztia 1970 óra irányította Szíriát, mikor Háfez el-Aszad 1971-ben katonai puccsal magához ragadta a hatalmat. A 2000 óta hatalomban lévő Bassár el-Aszad a 2011-ben kitört arab tavasz idején erővel akarta elfojtani a demokráciát követelő tüntetéseket, azonban ez nem sikerült, és a mai napig tartó véres polgárháború kezdődött az országban. A diktátor csak orosz és iráni segítséggel, több százezer áldozat árán tudta megtartani a hatalmát. Vasárnapi bukása után Bassár el-Aszad a hírek szerint Moszkvába menekült.

Címlapról ajánljuk
Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

„Alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államok és Dánia között Grönland jövőjéről, de folytatódnak a tárgyalások a vita rendezése érdekében – jelentette ki Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter Washingtonban szerdán éjjel, miután Grönland külügyminiszterének oldalán tárgyalt J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. Az Egyesült Államoknak továbbra is célja a Grönland felletti ellenőrzés megszerzése – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a tárgyalások után.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Szakadatlan a feszültség a Közel-Keleten. Sajtóhírek szerint Donald Trump több opciót is mérlegelhet egy Irán elleni esetleges katonai beavatkozás kapcsán, miközben a teheráni rezsim brutálisan lép fel az országszerte zajló tüntetésekkel szemben. A német hatóságok arra figyelmeztetik a légitársaságokat, hogy kerüljék el az iráni légteret, a brit kormány pedig ideiglenesen bezáratta teheráni nagykövetségét a Politico értesülései szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×