Az ausztrál parlament pénteken jóváhagyta a gyermekek és tizenévesek közösségi médiához való hozzáférését korlátozó jogszabályt, amely csak a 16 éves vagy annál idősebb korosztály számára engedélyezi a közösségi médiához való hozzáférést.
A jogszabályt csütörtökön fogadta el a szenátus, miután a tervezetet már szerdán jóváhagyta a képviselőház. Péntek hajnalban a szenátusban javasolt módosítások figyelembe vételével az indítvány törvényerőre emelkedett.
A tilalom egy év múlva lép életbe, és olyan platformokat érint, mint a Facebook, az Instagram, a TikTok, a Snapchat, a Reddit és az X. Kivételt képeznek majd az egészségügyi és oktatási szolgáltatások, köztük a YouTube, a Messenger Kids és a WhatsApp.
A közösségimédia-vállalatok kötelesek lesznek "elkülöníteni és megsemmisíteni minden adatot, amelyet a korhatár meghatározására használtak fel" - derült ki Anthony Albanese miniszterelnök és Michelle Rowland kommunikációs miniszter közös nyilatkozatából.
Az adatok megsemmisítésének elmulasztása akár 49,5 millió ausztrál dollár (12,5 milliárd forint) büntetést is vonhat maga után.
A miniszterelnök hangoztatta:
"azt akarjuk, hogy a gyerekeinknek gyermekkoruk legyen, a szülők pedig biztosak lehessenek abban, hogy támogatjuk őket".
A következő 12 hónapban fogják kidolgozni, hogyan tudják a törvényt a leghatékonyabban átültetni a gyakorlatba. A tervek szerint a felhasználókat vagy a szülőket nem fogják büntetni a szabályok megsértéséért, az életkor ellenőrzése az internetes platformok felelőssége lesz.
Az ausztrál törvény elfogadására reagálva a TikTok szóvivője pénteki közleményében arra figyelmeztetett: nem kizárt, hogy a tiltás következtében a fiatalok könnyebben az internet "sötétebb bugyrai" felé terelődhetnek, ahol semmiféle biztonsági előírások és szabályok nem védik őket. A Facebookot és az Instagramot tulajdonló Meta sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az ausztrál törvényhozók nem vették figyelembe mindazt, amit a szektor már megtett annak érdekében, hogy a felhasználók az életkoruknak megfelelő tartalmakkal találkozzanak. Az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) ausztráliai részlege pedig úgy ítélte meg, a jogszabály nem lesz "csodaszer" a gyerekekre leselkedő online veszélyekkel szemben, és a tiltás miatt a fiatalok könnyebben tévedhetnek az internet "rejtett és szabályozatlan" területeire is.