Infostart.hu
eur:
359.2
usd:
308.75
bux:
131460.2
2026. május 20. szerda Bernát, Felícia
TEHRAN, IRAN - NOVEMBER 14: Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi (R) meets with Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Mariano Grossi (L) in Tehran, Iran on November 14, 2024. (Photo by Fatemeh Bahrami/Anadolu via Getty Images)
Nyitókép: Fatemeh Bahrami/Anadolu via Getty Images

Rejtélyes uránnyomok Iránban - megszólalt Teherán a tárgyalások után

Irán kész rendezni az atomprogramjával kapcsolatos vitákat, de nem hajlandó nyomás és megfélemlítés alatt tárgyalni - közölte az iráni külügyminiszter a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetőjével csütörtökön tartott találkozóját követően.

Abbász Aragcsi külügyminiszter a Rafael Grossival Teheránban folytatott megbeszélések után az X-en azt írta: a labda a nemzetközi tárgyalópartnerek térfelén van. "Hajlandóak vagyunk nemzeti érdekeink és elidegeníthetetlen jogaink alapján tárgyalni, de nem vagyunk hajlandóak nyomás és megfélemlítés alatt tárgyalni” - szögezte le.

A Reuters hírügynökség diplomáciai körökből származó értesülése szerint Franciaország, Németország és Nagy-Britannia azt szorgalmazza a NAÜ kormányzótanácsánál, hogy újabb határozattal gyakoroljon nyomást Teheránra a szerintük gyenge együttműködési hajlandósága miatt.

Rafael Grossi

hónapok óta igyekszik előbbre lépni Iránnal a nukleáris létesítmények ellenőrzésével kapcsolatos együttműködésben, valamint magyarázatot kapni a be nem jelentett létesítményekben talált uránnyomokra.

A mostani tárgyalásokra annak tükrében került sor, hogy Donald Trump januárban újra hivatalba lép az Egyesült Államok elnökeként. Előző hivatali ideje alatt az Egyesült Államok kilépett az Irán és több világhatalom közötti 2015-ös megállapodásból, amelynek célja Irán nukleáris nukleáris programjának korlátozása volt a szankciók feloldásáért cserébe.

Aragcsi „fontosak és egyenesnek” nevezte a Grossival folytatott megbeszélést, Mohammed Eszlámi, az iráni atomenergia-hivatal vezetője pedig "konstruktív" tárgyalásokról beszélt.

„Az Atomsorompó szerződés elkötelezett tagjaként továbbra is teljes mértékben együttműködünk a NAÜ-vel. A nézeteltéréseket együttműködéssel és párbeszéddel lehet megoldani” - tette hozzá Aragcsi.

(A nyitóképen: Abbász Aragcsi - jobbra - és Rafael Grossi a teheráni tárgyalásokon 2024. november 14-én.)

Címlapról ajánljuk
Bauer Bence: összeomlóban a német kormánypártok támogatottsága, válságot hozhat a polgári juttatás rendszere

Bauer Bence: összeomlóban a német kormánypártok támogatottsága, válságot hozhat a polgári juttatás rendszere

Akár előre hozott választásokat is eredményezhet Németországban, ha nem módosítják az úgynevezett polgári juttatás (Bürgergeld) rendszerét. A növekvő szociális kiadások ugyanis már szinte fenntarthatatlan módon terhelik meg a német költségvetést. A CDU/CSU–SPD kormánykoalíció támogatottsága soha nem látott mélységben, már csak 34 százalékon áll, miközben az AfD közel a 30 százalékhoz.

Magyar Péter „kívül akar maradni a lengyel belpolitikai vitákon”

A kétoldalú, ezen belül a gazdasági kapcsolatokról, Magyarország orosz gáztól való függetlenedésének támogatásáról, a kelet-közép-európai régió biztonságáról és a régiós együttműködési formák elmélyítéséről tárgyalt Magyar Péter miniszterelnök szerdán Karol Nawrocki lengyel elnökkel – tájékoztatta Marcin Przydacz, az államfői hivatal vezetője a Polsat News internetes híroldalt.
inforadio
ARÉNA
2026.05.20. szerda, 18:00
Horn Gábor
a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke
Felpattantak a tőzsdék, beindultak a tech papírok az Nvidia jelentése előtt

Felpattantak a tőzsdék, beindultak a tech papírok az Nvidia jelentése előtt

Ma reggel esést láttunk az ázsiai piacokon, ezt követően pedig Európában is gyengébb hangulatban indult a nap, a déli órákra azonban megérkezett egy kisebb felpattanás, majd délutánra egyre nagyobb emelkedés alakult ki. Az amerikai tőzsdéken is jó a hangulat, különösen az elmúlt napokban gyengélkedő technológiai részvényeket veszik a befektetők. Piacmozgató események szempontjából az iráni eseményekre, illetve az esti piaczárást követően az Nvidia gyorsjelentésére ajánlott ma különösen figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×