Infostart.hu
eur:
385.36
usd:
331.84
bux:
120679.89
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
Nyitókép: Pixabay

Németországban hanyatlanak az elektromosautó-eladások

Közel egyharmadával kevesebb elektromos autót helyeztek forgalomba márciusban, mint egy évvel korábban, szakértők már a robbanómotor reneszánszát vizionálják.

Mély nyomot hagyott az állami támogatások tavaly decemberi kivezetése az e-autók németországi piacán, a gyártók árengedményei nem ellensúlyozták a környezetvédelmi bónusznak nevezett kedvezmény megszűnését, és az állami kivonulása sok potenciális vevőt elbizonytalanított - írja a német közúti közlekedési hatóság (KBA) adatai alapján az Economx.

A statisztika szerint márciusban 31400 új elektromos autót állítottak forgalomba, ami 29 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához képest.

Még jobban mutatja, mekkora a baj, hogy e-autók piaci szegmensének hanyatlása messze meghaladja a teljes piac zsugorodását - teszi hozzá a lap. Az összes meghajtási technológiát együttvéve 264 ezer új autó került márciusban a német utakra, ami a 29 százalékos zuhanáshoz képest kicsinek mondható, csupán 6,2 százalékos mérséklődés.

Az új adatok arra utalnak, hogy az EU legnagyobb piacát jelentő Németországban megtörik az elektromobilitás felfutása. Mint írják, az évtized elején mindössze 136 ezer e-autó volt forgalomban, és ez a szám ugyan időközben már 1,4 millióig emelkedett,

a kereslet megcsappanása mégis a terveik átgondolására késztethetik a gyártókat.

Constantin Gall, a EY nemzetközi üzleti tanácsadó cég elemzője azt mondta: "Azzal lehet számolni, hogy az idén nemigen lesz mozgás az e-autók piacán, az értékesítés a legjobb esetben is a tavalyi szinten marad". Hozzátette, a trendek alakulása miatt a gyártók vélhetően ismét több forrást fordítanak majd a robbanómotoros technológia fejlesztésére.

Volker Wissing közlekedési miniszter kijelentette: a német kormány nem hajlandó visszatérni az e-autók közpénzből finanszírozott népszerűsítésére. A piacnak állami támogatás nélkül is működnie kell, és nem kötelezhetjük el magunkat egyetlen technológia mellett.

Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Emelkednek az amerikai tőzsdék, szárnyalnak a befektetési bankok

Emelkednek az amerikai tőzsdék, szárnyalnak a befektetési bankok

A befektetők a geopolitikai események értékelése mellett a vállalati gyorsjelentésekre is már figyelnek a héten, ugyanis az amerikai nagybankok megnyitották a jelentési szezont. A befektetők eközben szoros figyelemmel kísérik, hogy milyen hírek érkeznek az amerikai-dán egyeztetésekről, hiszen Donald Trump továbbra sem mondott le Grönland megszerzéséről, viszont Iránnal kapcsolatban mintha valamelyest enyhült volna az elnök álláspontja, legalábbis a tegnap esti kijelentései erre utalnak – részben emiatt korrigál az arany, az ezüst, és az olaj ára a korábbi emelkedés után. Közben a chiprészvények a tajvani TSMC erős negyedéves jelentése után kaptak egy lökést. Részvénypiacokon összességében pozitív a hangulat, emelkednek az európai és az amerikai részvények is, köztük a ma jelentő befektetési bankok. Itthon a Mol árfolyama ma is jelentős pluszban van, miután Szijjártó Péter arról beszélt, hogy közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×