Infostart.hu
eur:
379.26
usd:
319.39
bux:
126964.02
2026. február 14. szombat Bálint, Valentin
Nyitókép: Pixabay

Műemlékvédelem vagy valami egészen más? - új külsőt kap az egyik gízai piramis - videó

Sokak nemtetszését váltotta ki az ikonikus ókori műemlék helyreállítására tett kísérlet, a projektvezető szerint viszont minden rendben van.

Felújítják az egyik gízai főpiramist Egyiptomban, azonban a projekt máris nagy vitát váltott ki, miután a projekt vezetője kiposztolta a renoválást bemutató videót a Facebookra - írja a The Guardian összeállítása alapján a Telex.

A videón Mostafa Waziri, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának vezetője azt mutatja, ahogy a munkások gránittömböket helyeznek el a Menkaure piramis alapzatán, vagyis

lényegében egy újabb réteggel vonják be kívülről.

A tanácsvezető az évszázad projektjének nevezte a rekonstrukciót, véleménye szerint ez lesz Egyiptom ajándéka a világnak a 21. századra.

A videó alatt sokan kritizálják a felújítás mikéntjét - volt, aki egyenesen azt írta, hogy miért nem tapétázzák ki inkább, más csempézéshez hasonlította a műveletet, és olyan is akadt, aki szerint ennyi erővel a pisai ferde tornyot is ki lehetne egyenesíteni.

A piramist eredetileg is gránittömbök borították, ám az idő műlásával elvesztette ezek jelentős részét. A mostani felújítás célja ennek a gránitrétegnek a visszaállítása az eredeti stílusban - állítja Mostafa Waziri.

A The Guardian szerint az utóbbi időben heves vitákat váltott ki az örökségvédelem kérdése Egyiptomban, például Kairó történelmi városrészeinek lerombolása is.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az évértékelőn: 2026 a győzelem éve lesz

Orbán Viktor az évértékelőn: 2026 a győzelem éve lesz

A huszonnyolcadik évértékelő beszédét tartotta Orbán Viktor miniszterelnök a Várkert Bazárban. A szuverenitás nemzeti érdekünk, és mi soha nem engedjük meg, hogy elvegyék a vétójogunkat – mondta. A miniszterelnök szerint „a Brüsszel–nagytőke–Tisza koalíció” háborúba akarja vinni az országot, hogy elvegyék az emberek pénzét. Amíg nemzeti kormány van, nem, nem és nem: nem küldünk fegyvereket, nem küldünk pénzt, és nem vihetik el a fiataljainkat a háborúba – mondta Orbán Viktor, aki szerint a 2026-os a győzelem éve lesz: a családoké, a fiataloké, Magyarországé és a Fidesz–KDNP-é.

Szakértő: nagyon szigorú a magyar szabályozás, ezért vonultak ki a kriptoóriások

Jelenleg is zajlik Magyarország ellen az EU által indított kötelezettségszegési eljárás a tavaly nyáron hatályba lépett új hazai szabályozás miatt, ami kötelezően előírja a validálási szolgáltatás igénybevételét a kriptováltáshoz. Szabó Dávid, a Decent Investments és a Hold Alapkezelő portfóliókezelője az InfoRádióban elmondta: az új magyar szabály miatt vonult ki hazánkból több nagy szolgáltató, de megvan rá az esély, hogy visszatérjenek, erre legalább két eljárási mód lehetséges.
inforadio
ARÉNA
2026.02.16. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×