eur:
409.11
usd:
359.58
bux:
0
2025. április 14. hétfő Tibor
Jakob Svensson, a Svéd Királyi Tudományos Akadémia elnöke, Hans Ellegren, az akadémia főtitkára és Randi Hjalmarsson, a közgazdasági Nobel-emlékérmet odaítélő bizottság tagja (b-j) bejelenti a közgazdasági Nobel-emlékérem idei nyertesét az akadémia székházában, Stockholmban 2023. október 9-én. A testület Claudia Goldin amerikai gazdaságtörténésznek, a Harvard Egyetem professzorának adományozza a svéd jegybank által alapított emlékérmet a nők keresetének és munkaerőpiaci szerepvállalásának változásait elemző történelmi áttekintésért.
Nyitókép: MTI/EPA/TT/Claudio Bresciani

Odaítélték a közgazdasági Nobel-emlékdíjat

Claudia Goldin amerikai gazdaságtörténésznek ítélte oda idén a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat a Svéd Tudományos Akadémia, amely hétfőn jelentette be döntését Stockholmban.

Az akadémia indoklásában egyebek között az szerepelt, hogy az 1946-ban született Claudia Goldin, aki a Harvard Egyetem professzora, nyújtotta az első átfogó, évszázadokat felölelő beszámolót a nők keresetéről és munkaerőpiaci részvételéről. Kutatásai feltárták a változások okait, valamint a nemek között fennálló szakadék fő okait.

A közgazdasági Nobel-emlékdíjat a svéd központi bank, a Svéd Nemzeti Bank (Sveriges Riksbank) alapította 1968-ban, fennállásának 300. évfordulója alkalmából. Célja az Alfred Nobel által alapított díjak kiegészítéseként a közgazdaságtudomány terén elért eredmények elismerése. Elnevezése hivatalosan: a Svéd Nemzeti Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíja, amelyet a Svéd Királyi Tudományos Akadémia ítél oda.

A díjjal járó, Gunvor Svensson-Lundqvist tervezte érem előlapján a díjalapító portréját a többitől eltérő szögből ábrázolták. Alatta a svéd központi bank emblémája, két egymást keresztező bőségszaru, körben a Sveriges Riksbank till Alfred Nobels Minne 1968 (A Svéd Nemzeti Bank Alfred Nobel emlékére) felirat látható. A hátlapon a díjat odaítélő testület jelképe, Észak Csillaga látható a Kungliga Vetenskaps Akademien (A Svéd Királyi Tudományos Akadémia) felirattal. A kitüntetettek nevét a 66 milliméter átmérőjű, 18 karátos aranyból készült érme oldalába gravírozzák. Ez egyszer galibát is okozott: 1975-ben a szovjet Leonyid Kantorovics és az amerikai Tjalling Koopmans érmét a díj átadásakor véletlenül összecserélték. Erre csak akkor derült fény, amikor a két tudós már hazautazott, és hosszas erőfeszítésekbe telt, mire a tévedést orvosolni tudták. A kézzel írott svéd nyelvű diploma barna bőrbe kötött, egyedi tervezésű műalkotás, amely a kitüntetett nevét és az indoklást tartalmazza. A díjjal az idén tizenegy millió svéd korona (mintegy 368 millió forint) összegű jutalom jár.

Címlapról ajánljuk
Máris lesújtó a németek többségének a véleménye az új kormányról

Máris lesújtó a németek többségének a véleménye az új kormányról

A németek több mint a fele kételkedik abban, hogy a konzervatívokból és a szociáldemokratákból álló új kormány megalakulását követően jelentősen hozzájárulna az ország előtt álló problémák megoldásához – erről tanúskodik a ZDF exkluzív felmérése, amely közvetlenül a koalíciós megállapodás megszületése után készült.

Újabb szlovák telepen kell leölni a szarvasmarhákat

Megfigyelőközpont alakul a száj- és körömfájásjárvány ellenőrzésére Szlovákiában. Ez lesz az állam központi irányító szerve a járvánnyal kapcsolatban, közölte Matúš Šutaj Eštok szlovák belügyminiszter.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Mindenki a vámháborúra figyel - Mire lehet számítani a tőzsdéken?

Mindenki a vámháborúra figyel - Mire lehet számítani a tőzsdéken?

Továbbra is a vámháború legfrissebb fejleményeire figyelnek elsősorban a befektetők, de az első negyedéves gyorsjelentési szezon friss számai is izgalmasan alakulhatnak. A mai nap legfontosabb eseményeként az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa Washingtonba látogat, hogy a vámokról tárgyaljon - Trump már az enyhülés jeleit mutatta az elmúlt napokban, azonban nagy kérdés, hogy születhet-e érdemi kompromisszum az USA és az euróövezet között. Az ázsiai részvénypiacokon jó ma a hangulat, és Európában is emelkedésre van kilátás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×