Infostart.hu
eur:
356.2
usd:
304.38
bux:
133437.06
2026. május 8. péntek Mihály
Nyitókép: Facebook - Johanna Mikl-Leitner

Az Osztrák Néppárt elvesztette abszolút többségét az alsó-ausztriai tartományi választáson

A szövetségi szinten kormányzó konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) elvesztette abszolút többségét a vasárnap tartott alsó-ausztriai tartományi választás előzetes eredményei szerint, míg a jobboldali Szabadság Párt (FPÖ) történelmi sikert aratott.

"Az FPÖ-nek sikerült a tartományi választást szövetségi voksolássá változtatnia" - jelentette ki Johanna Mikl-Leitner, Alsó-Ausztria befolyásos néppárti kormányzója, akinek korrupciós vizsgálatok és a globális válságok által gyengített pártja a 2018-as voksoláshoz képest mintegy tíz százalékpontot veszített támogatottságából és 1945 óta a legrosszabb tartományi eredményét érte el 39,94 százalékkal. Az ÖVP ezzel elveszítette abszolút többségét a tartományi parlamentben. Mikl-Leitner ugyanakkor kizárta a lemondását.

Az FPÖ a voksok 24,19 százalékát szerezte meg, ami a legjobb eddigi eredménye Alsó-Ausztriában. Udo Landbauer, a Szabadság Párt tartományi vezetője azzal kampányolt, hogy véget kíván vetni az ÖVP évtizedes kormányzásának Alsó-Ausztriában. Landbauer emellett a szövetségi szinten Karl Nehammer kancellár vezette Osztrák Néppártot hibáztatta a menedékkérők számának tavalyi ugrásszerű növekedéséért.

A harmadik helyre lecsúszott szociáldemokrata SPÖ a voksok 20,66 százalék szerezte meg és a néppárthoz hasonlóan történetének legrosszabb tartományi eredményét érte el. Negyedik és ötödik helyen a Zöldek és a liberális NEOS végzett 7,58, illetve 6,67 százalékkal.

A kampányt jelentős részben olyan kérdések határozták meg, mint az infláció, a környezet- és klímavédelem, valamint a bevándorlás.

A választási részvétel 71,52 százalék volt, míg a 2018-as voksoláson a szavazásra jogosultak 66,56 százaléka járult az urnák elé a tartományban.

A végleges eredményeket legkésőbb keddig ismertetik.

Címlapról ajánljuk
Szlovák F–16-osok védik majd a balti államok légterét

Szlovák F–16-osok védik majd a balti államok légterét

Szlovákia Robert Kaliňák védelmi miniszter bejelentése alapján bekapcsolódik a NATO balti légtérrendészeti missziójába – amelynek egyébként Magyarország is részese a Gripen harci gépekkel. A tárcavezető a lengyelországi Defence24 Days konferencián közölte, hogy a szlovák légierő F–16-os vadászgépei várhatóan 2027 végén kezdik meg a szolgálatot a térségben.
inforadio
ARÉNA
2026.05.08. péntek, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Megütötték a magyar tőzsdét, mutatjuk az okokat!

Megütötték a magyar tőzsdét, mutatjuk az okokat!

Kiújult a káosz a Hormuzi-szoros körül, az Egyesült Államok iráni katonai célpontokat támadott, miután Irán rakétákkal, drónokkal és kis hadihajókkal tüzet nyitott három amerikai rombolóra. Az olajár ismét emelkedik a hírekre, míg az ázsiai tőzsdék esnek, és Európában is csökkenésekkel indul a nap, a hangulaton nem segít, hogy Donald Trump ismét felemlegette a vámokat. Itthon a Molra figyelnek a befektetők a nyitást követő percekben, az olajvállalat hajnalban közzétette első negyedéves számait, a hazai blue chipek közül elsőként, a Telekom pedig ma már osztalék nélkül forog, ennek megfelelően esik az árfolyam. Makrofronton itthon az áprilisi inflációs adat és az előzetes államháztartási beszámoló izgalmas, Amerikából pedig délután érkezik egy fontos munkanélküliségi statisztika. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×