eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Steel oil pipes from refinery in desert during sunset.
Nyitókép: imaginima/Getty Images

Kína energiaszövetségre lép a tálibokkal

Afganisztán tálib kormánya kínai céggel kötött szerződést az ország északi részén található olaj kitermeléséről.

A 2021-es tálib hatalomátvétel óta ez az első energiakitermelési szerződés, melyet külföldi céggel kötött az ország. A 25 éves megállapodás megerősíti Kína szerepvállalását a régió gazdaságában - írja a BBC.

Az olajkitermelési megállapodás értelmében a Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Company (CAPEIC) olajfúrásokat végezne az Amu-Darja medencében - közölte Zabihullah Mujahid tálib szóvivő.

"Az Amu Darja olajszerződés fontos projekt Kína és Afganisztán között" - mondta Wang Yu, Kína afganisztáni nagykövete egy sajtótájékoztatón a fővárosban, Kabulban.

Egy kínai állami tulajdonban lévő vállalat szintén tárgyalásokat folytat egy rézbánya üzemeltetéséről az ország keleti részén.

Afganisztán természeti erőforrásainak értékét több mint 1 milliárd dollárra becsülik:

  • földgáz,
  • réz és
  • ritka földfémek

is találhatók területén. Az évtizedek óta instabil politikai helyzet miatt azonban ezek nagy részéhez eddig nem sikerült hozzájutni.

Peking hivatalosan nem ismerte el az afganisztáni tálib kormányt, de jelentős érdekeltségei vannak az országban, amely a kínai Övezet és Út kezdeményezés szempontjából fontos régió középpontjában helyezkedik el. A Hszi Csin-ping által 2013-ban elindított program finanszírozást biztosít a feltörekvő országok számára olyan infrastruktúra kiépítéséhez, mint a kikötők, utak és hidak.

Csütörtökön tálib tisztviselők közölték, hogy az Iszlám Állam (IS) csoport fegyvereseit vették célkeresztbe, akik megtámadtak egy kínai üzletemberek által használt szállodát.

Nyolc IS-militánst megöltek és többeket letartóztattak - közölték a tálibok. A kabuli Longan Hotel elleni decemberi támadásban legalább három ember halt meg és további 18 sebesült meg, köztük öt kínai állampolgár.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×